امروز : پنج شنبه ۲ فروردین ۱۳۹۷

رضا رفیع

۱۱ بهمن ۱۳۹۳

بازدید : 2391

بیوگرافی رضا رفیع

خبرآموز : رضا رفیع روزنامه نگار، شاعر و طنز پردازی است که از سال ها قبل فعالیت دارد و جذابیت آثار طنزش به شکلی است که لبخند را بر لب هر شنونده یا خواننده می نشاند. این روزنامه نگار، شاعر و طنزپرداز نگاه طنز آمیزش بیشتر متوجه اقتصاد و مسائل روزمره زندگی مردم است.

به همین بهانه گفتگویی با او پیرامون آثارش، خودش و خانواده اش داشته ایم که لابه لای آن نمونه هایی از طنزپردازی و بدیهه گویی رفیع به چشم می خورد.

کمی از خودم بگویم

من متولد ششم مرداد ۱۳۴۷ در شهری در جنوب خراسان رضوی به نام تربت حیدریه هستم که برخی ها با تربت جام اشتباهش می گیرند. خانواده ام فرهنگی و اهل ادب و ادبیات هستند.

پدرم کارمند ساده آموزش و پرورش بود که صدایی خوش داشت و حنجره اش را وقف سالار شهیدان امام حسین (ع) کرده بود و مادرم خانه دار و از جنس مادر سهراب، یعنی بهتر از برگ درخت. صدای خوش در خانواده ما ارثی است و حتی به پسر عموی من امیرحسین مدرس هم رسیده و از خوانندگان خوب کشورمان شده.

من و دو برادر بزرگترم نیز صدای خوشی داریم، ولی هیچ کداممان به سراغ خوانندگی نرفته ایم. دوران کودکی، نوجوانی و جوانی را با درس و مشق سپری کردم و تحصیلاتم را تا مقطع کارشناسی ادبیات فارسی ادامه دادم و مترصد ادامه تحصیل در مقطع دکترا هستم.

چه جوری طنزنویس شدم

ژن طنازی را خداوند به من داده و از همان دوره بچگی نسبت به بقیه دوستانم متفاوت بودم. اوایل به راحتی حرف های خنده دار به شکل فی البداهه می گفتم که سبب نشاط خانواده و دوستانم می شد. در دوره راهنمایی معروف بودم به آقای جوک و خنده. بعدها که بزرگتر شدم گره خوردم با حوزه ای جدی به نام طنز و با مطالعه و تمرین با الفبای طنز آشنا شدم و راهم را ادامه دادم.

قبل از اینکه دانشگاه پیام نور درست شود، با نوشته های ابوالقاسم حالت آشنا شدم و بعدها ابوتراب جلی، مرحوم جمالزاده و… را شناختم.

هر کدام از پیشکسوتان به نوعی در بهتر شدن طنز من نقش داشتند و فکر می کنم سهم قلمی برادر بزرگترم جلال رفیع بیشترین سهم را در بهتر شناختن طنز داشته است. چون از نزدیک از نحوه تفکر، نوشته ها و گفته هایش بهره مند شدم، او یکی از بهترین طنزپردازان شهرمان خصوصاً در حوزه دینی است.

کارهای چاپ شده و چاپ نشده

کتاب «حرف اضافه» از من در حال تجدید چاپ است و سه کتاب دیگر نیز آماده چاپ دارم با عناوین «آب در هاون»، «باد در غربال» و «مشت بر سندان» به اضافه یک کتاب دیگر که در بردارنده کارهای نثر من است با عنوان «دایره های بی زنگ» که ناشر تمام آنها موسسه اطلاعات است، اما هنوز مجموعه شعرهایم را در قالب کتاب عرضه نکرده ام.

جای طنز در خانواده است

با شادی مردم، من هم شاد می شوم. به طور ذاتی آدم دیر خندی هستم و در اغلب اجراهایم رفتاری کاملاً جدی دارم، ولی وقتی شادی مردم را می بینم از ته دل خدا را شکر می کنم که توانسته ام مردم را شاد کنم.

من معتقدم الفبای طنز می بایست به خانواده راه پیدا کند. طنز باید در خانواده توسط روانشناسان آموزش داده شود. برای مثال پدر باید بداند با استفاده از طنز و لبخند می تواند از تنش های جدی خانوادگی در حد چشمگیری بکاهد و تنش هایی که ممکن است بازتاب تلخ داشته باشد،‌ تبدیل به لبخند بین اهالی خانه شود.

ورود طنز به عرصه خانواده یک اتفاق خوشایند است. خانواده ای که صبح خود را با لبخند شروع می کند همیشه اجاقش مشتعل از مهر و محبت خواهد بود.

تعریف ساده چند واژه

ـ نان! الهی همیشه در کنار قلم قرار بگیرد.

ـ آب! امیدوارم هدفمندی اش به نفع ملت باشد.

ـ برق! خدا کند سر فازش از کله کسی نپرد.

ـ شهریه! خدا کند همانطور که قول داده اند ثابت بماند.

ـ حقوق! فقط نوع حقوق بشرش کافی نیست، نوع سر برجش ولو شده برج میلاد را به موقع پرداخت کنند.

ـ ازدواج! گول آنها را که می گویند انجام ندهید، نخورید!

ـ صاحبخانه! یک مبلغی هم به عنوان لبخند روی اجاره خانه شان بکشند.

ـ مستاجر! الان خیلی خوش نشین نیست.

ـ خانه! یاد لاک پشت می افتم که این مشکل را ندارد.

ـ خانواده! اولین و آخرین جایی که می تواند پناهگاه هر کسی باشد و آدم دوست دارد تمام لبخندهایش را به حساب تک تک آنها واریز کند.

شناسایی ۴۵ جانباخته دیگر ایرانی در منا

ایرانی بودن ۴۵ جان باخته فاجعه منا طبق اعلام مرکز پزشکی قانونی عربستان قطعی شد.

وزیر بهداشت: احتمال بازداشت حجاج ایرانی

وزیر بهداشت گفت: “بخشی از مفقودین ممکن است جزو دستگیر شدگان و در بازداشتگاه‌ ها و…

بابک زنجانی کیست و علت جنجالش ؟!

نام بابک زنجانی اواخر سال ۱۳۹۱ وقتی برای نخستین بار سر زبان‌ها افتاد که محمود احمدی‌نژاد، رئیس جمهور وقت…

حضور احمدی نژاد در مراسم ختم نوروزی + عکس

رییس جمهور سابق کشور ایران که با محافظین اش در مراسم ختم هادی نوروزی شرکت کرده و …

آخرین وضعیت دو خبرنگار مفقودی صدا و سیما

رئیس ستاد حج و زیارت سازمان صدا و سیما دیروز اعلام کرده است که هنوز اطلاعی از وضعیت…

جشن مردم مشهد پس از پیروزی تیم والیبال

مردم مشهد پس از پیروزی تیم ملی والیبال در مقابل آمریکا به خیابان ها آمدند و این پیروزی را جشن گرفتند.

الهام چرخنده: ضرب و شتم من شایعه است

در پی انتشار اخبار و شایعات گسترده مبنی بر سوءقصد به الهام چرخنده و مضروب‌ شدن…

جزئیات سوء قصد به الهام چرخنده در مشهد

یکی از نزدیکان الهام چرخنده در مشهد که از سوءقصد به این بازیگر ارزشی اطلاع داشت در…

  • اشتراک در خبرنامه خبرآموز

    FBFPowered by ®Google Feedburner

  • حمایت می کنیم

    بنیاد کودک محک