امروز : چهارشنبه ۱ فروردین ۱۳۹۷

تفاوت مغز حیوانات با انسان

خبرآموز: دانشمندان بر این عقیده اتفاق نظر دارند که انسان ها با هوش ترین موجودات خلق شده روی کره خاکی هستند. در جامعه ما "هرچه بزرگتر بهتر است" ، انسان ها دارای مغزهای بزرگتری نسبت به دیگرا حیوانات هستند شاید به همین دلیل است که ما باهوش ترین موجودات هستیم.ولی در حالیکه دقیقا اینطور نیست…!

بسیاری از حیوانات از مغزشان برای انجام دادن همان کارهایی استفاده می کنند که انسان ها انجام می دهند مانند پیدا کردن راه های خلاقانه برای حل مشکلات ، خودآگاهی ، نشان دادن همدردی با دیرگان و یاد گرفتن نحوه استفاده از وسایل گوناگون.اما اگرچه دانشمندان نمی توانند به معنای واحدی از اینکه چه چیزی هوش یک فرد را می سازد به توافق برسند ولی آنها با یکدیگر بر این عقیده اتفاق نظر دارند که انسان ها با هوش ترین موجودات خلق شده روی کره خاکی هستند. در جامعه ما "هرچه بزرگتر بهتر است" ، انسان ها دارای مغز های بزرگتری نسبت به دیگرا حیوانات هستند شاید به همین خاطر است که ما باهوش ترین موجودات هستیم.اما در حالیکه دقیقا اینطور نیست.

متوسط وزن انسان های بزرگسال ۳۶۱,۱ گرم است. دلفین – یکی از باهوش ترین جانوران- نیز وزنی در حدود ۳ پوند به طور متوسط دارد. اما یک نطفه نهنگ شاید به طور عمومی به باهوشی یک دلفین نباشد اما وزنی در حدود ۱۷ پوند یعنی ۸۰۰,۷ گرم دارد. در انتهاب کوچک این مقیاس ما مغز یک کارآگاه را داریم که ۲٫۵ اونس است یعنی چیزی در حدود ۷۲ گرم و مغز اورانگوتان نیز ۱۳ اونس یعنی ۳۷۰ گرم است. سگ ها و اورانگوتان هر دو از باهوش ترین حیوانات هستند اما مغزهای کوچکی دارند. پرنده ای مانند گنجشک نیز وزن مغزش کمتر از نصف اونس یعنی ۱ گرم است.

شاید شما در تمام این مقایسه ها به یک نکته مهم رسیده باشید. متوسط وزن دلفین ۳۵۰ پوند یا ۱۵۸٫۸ کیلوگرم است در حالیکه نطفه نهنگ می تواند وزنی با ۱۳ تن داشته باشد. به طور کل ، هرچه حیوانی بزرگتر باشد ، هرچه جمجمه بزرگتری داشته باشد ، مغز بزرگتری دارد. بیگلزها انصافا سگ های کوچکی هستند که ۲۵ پوند وزن دارند یعنی ۱۱٫۳ کیلو گرم و این می تواند دلیل آن باشد که مغزهای کوچکی نیز دارند. رابطه بین سایز مغز و هوش بخاطر وزن آن نمی تواند منطقی و واقعی باشد. این بخاطر نسبت بین وزن مغز و وزن تمان بدن است. برای انسان ها نسبت ۱ به ۵۰ است. برای بیشتر پستانداران این نسبت ۱ به ۸۰ است در حالیکه در پرندگان ۱ به ۱۲۰ می رسد . مغز در انسان ها وزن بیشتری دارد در حالیکه در موجودات دیگر اینطور نیست.

هوش در مغز نیز مفاهیم متفاوتی دارد. پستانداران کورتکس مغزی بزرگتری دارند مانند پرنده ها ، ماهی یا خزندگان. مخچه در پستانداران در نیمکره مغزی است که مسئول عوامل مهم و بزرگی از جمله حافظه ، ارتباط و فکر کردن است. انسان ها بزرگترین کورتکس مغزی را در میان همه پستانداران دارند که به سایز و اندازه مغزشان بر می گردد.

شناسایی ۴۵ جانباخته دیگر ایرانی در منا

ایرانی بودن ۴۵ جان باخته فاجعه منا طبق اعلام مرکز پزشکی قانونی عربستان قطعی شد.

وزیر بهداشت: احتمال بازداشت حجاج ایرانی

وزیر بهداشت گفت: “بخشی از مفقودین ممکن است جزو دستگیر شدگان و در بازداشتگاه‌ ها و…

بابک زنجانی کیست و علت جنجالش ؟!

نام بابک زنجانی اواخر سال ۱۳۹۱ وقتی برای نخستین بار سر زبان‌ها افتاد که محمود احمدی‌نژاد، رئیس جمهور وقت…

حضور احمدی نژاد در مراسم ختم نوروزی + عکس

رییس جمهور سابق کشور ایران که با محافظین اش در مراسم ختم هادی نوروزی شرکت کرده و …

آخرین وضعیت دو خبرنگار مفقودی صدا و سیما

رئیس ستاد حج و زیارت سازمان صدا و سیما دیروز اعلام کرده است که هنوز اطلاعی از وضعیت…

جشن مردم مشهد پس از پیروزی تیم والیبال

مردم مشهد پس از پیروزی تیم ملی والیبال در مقابل آمریکا به خیابان ها آمدند و این پیروزی را جشن گرفتند.

الهام چرخنده: ضرب و شتم من شایعه است

در پی انتشار اخبار و شایعات گسترده مبنی بر سوءقصد به الهام چرخنده و مضروب‌ شدن…

جزئیات سوء قصد به الهام چرخنده در مشهد

یکی از نزدیکان الهام چرخنده در مشهد که از سوءقصد به این بازیگر ارزشی اطلاع داشت در…

  • اشتراک در خبرنامه خبرآموز

    FBFPowered by ®Google Feedburner

  • حمایت می کنیم

    بنیاد کودک محک