امروز : پنج شنبه ۲ فروردین ۱۳۹۷

بلوغ دختران و پسران

خبرآموز: هنوز عموم مردم تصورات و استنباط‌های نادرستی از بلوغ در ذهن خود دارند که نمونه‌هایی از این نوع پندارها به شرح زیر است :

۱ ـ به اعتقاد اکثر مردم، مرحله بلوغ، دوره‌ای خطرناک از رشد طبیعی انسان است، حال آن‌که چنین نیست و باید این دوره از رشد را با صبر و حوصله پذیرفت.

۲ ـ اعتقاد بر این است که در دوره بلوغ، نوجوان دچار عصبانیت و پرخاشگری می‌شود و برای رفع آن باید خشونت به خرج داد تا خشم نوجوان در مقابل خشونت، کنترل و کاهش یابد. در صورتی که والدین باید نوجوان خود را به عنوان یک دوست صمیمی بپذیرند و تلاش کنند وی را یاری دهند که بر خشم و عصبانیت طبیعی خود در این دوره فایق آید.

۳ ـ از زمان‌های پیش، اعتقاد بر این بوده که هنگام بلوغ، شخصیت فرد عوض می‌شود، ولی این تصور، اشتباه است و هیچ‌گاه شخصیت عوض نمی‌شود، بلکه باید این دوره حساس از رشد را مرحله تکامل شخصیت دانست؛ مرحله‌ای که در آن نوجوان در تلاش مداوم است تا به ثبات و هماهنگی شخصیت خود دست یابد.

۴ ـ گفته می‌شود در مناطقی با آب و هوای گرم، مرحله بلوغ زودتر شروع می‌شود. در صورتی که بررسی‌های دقیق علمی صحت این گفته را به شکل قطعی تائید نمی‌کند. چگونگی تغذیه، بهداشت فردی، بهداشت روانی و مسائل ژنتیک در پیدایش و ظهور بلوغ موثر است، ولی این‌که در مناطق گرمسیر افراد زودتر به استقبال بلوغ می‌روند، چنین نیست.

۵ ـ اعتقاد گروهی بر این است که حرکت‌های ورزشی پرتحرک برای نوجوانان زیان‌آور است، اما شواهد اندکی وجود دارد که صحت این را ثابت کند. باید توجه داشت نوجوانی که در حال رشد است، همان‌گونه که به تغذیه و استراحت کافی نیاز دارد، به ورزش نیز نیازمند است؛ ولی برای انتخاب نوع و چگونگی حرکات ورزشی باید شرایط روانی و جسمانی نوجوان را در نظر گرفت. در این صورت است که نوجوان بدون نگرانی می‌تواند ورزش مورد علاقه خود را انتخاب کند.

۶ ـ گروهی از مردم عقیده دارند که در هر زمان، چگونگی بروز آثار و علایق بلوغ در نوجوانان متفاوت است، اما این باور صحیح نیست. نکته مهم این است که نوجوان با توجه به مسائل تربیتی و طرز تفکر و نگرش، همانند گذشتگان بوده و ظهور علائم بلوغ غیرقابل تغییر و در تمام اعصار یکسان است، اما طریق بروز و ظهور علائم و نشانه‌های آن، به ویژگی‌های سنتی و فرهنگی جامعه بستگی دارد.

۷ ـ‌ بروز علائم جنسی در نوجوان علت برآن نیست که او قدرت تولید مثل نیز یافته است. فرزند خود را با چنین تحلیل‌‌هایی به سمت ازدواج زودرس سوق ندهید. نباید تصور کرد که به محض مشاهده اولین تظاهرات جنسی، نوجوان برای تولید مثل آمادگی دارد.

۸ ـ بعضی معتقدند که هنگام بلوغ، نوجوان برای ازدواج و تشکیل خانواده از لحاظ نیروی عقلانی و اعمال هوش ضعیف است، در صورتی که آمادگی دارد اما باید توجه داشت که بلوغ روانی نیز در این زمینه اهمیت دارد. بسیاری از افراد از نظر نیروی جسمانی و جنسی دارای رشد لازم برای انجام وظایف زناشویی هستند، اما از نظر عاطفی و روانی برای پذیرش مسئولیت‌های اجتماعی، آمادگی کافی ندارند.

۹ ـ تصور اشتباه دیگر این است که عده‌ای معتقدند نوجوانی که از نظر جسمانی سریع رشد می‌کند، نسبت به همسالان خود از اندامی قوی‌تر برخوردار است. پژوهش‌های علمی چنین ارتباطی را بی‌اساس می‌دانند.

۱۰ ـ برخی بر این باورند سال‌های نوجوانی سال‌های اضطراب است. درست است که دوران بلوغ حساس‌ترین دوران زندگی به حساب می‌آید، اما این‌که گمان کنیم سال‌های اضطراب زندگی است، نادرست است. باید با برخورد صحیح، آگاهی و مشاوره بموقع اضطراب‌های احتمال ناشی از آثار بلوغ را کاهش داد.

شناسایی ۴۵ جانباخته دیگر ایرانی در منا

ایرانی بودن ۴۵ جان باخته فاجعه منا طبق اعلام مرکز پزشکی قانونی عربستان قطعی شد.

وزیر بهداشت: احتمال بازداشت حجاج ایرانی

وزیر بهداشت گفت: “بخشی از مفقودین ممکن است جزو دستگیر شدگان و در بازداشتگاه‌ ها و…

بابک زنجانی کیست و علت جنجالش ؟!

نام بابک زنجانی اواخر سال ۱۳۹۱ وقتی برای نخستین بار سر زبان‌ها افتاد که محمود احمدی‌نژاد، رئیس جمهور وقت…

حضور احمدی نژاد در مراسم ختم نوروزی + عکس

رییس جمهور سابق کشور ایران که با محافظین اش در مراسم ختم هادی نوروزی شرکت کرده و …

آخرین وضعیت دو خبرنگار مفقودی صدا و سیما

رئیس ستاد حج و زیارت سازمان صدا و سیما دیروز اعلام کرده است که هنوز اطلاعی از وضعیت…

جشن مردم مشهد پس از پیروزی تیم والیبال

مردم مشهد پس از پیروزی تیم ملی والیبال در مقابل آمریکا به خیابان ها آمدند و این پیروزی را جشن گرفتند.

الهام چرخنده: ضرب و شتم من شایعه است

در پی انتشار اخبار و شایعات گسترده مبنی بر سوءقصد به الهام چرخنده و مضروب‌ شدن…

جزئیات سوء قصد به الهام چرخنده در مشهد

یکی از نزدیکان الهام چرخنده در مشهد که از سوءقصد به این بازیگر ارزشی اطلاع داشت در…

  • اشتراک در خبرنامه خبرآموز

    FBFPowered by ®Google Feedburner

  • حمایت می کنیم

    بنیاد کودک محک