امروز : چهارشنبه ۱ فروردین ۱۳۹۷

اینترنت در سراسر جهان با گوگل

خبرآموز: کمپانی گوگل قصد دارد تا با سرمایه گذاری ۱ میلیارد دلاری اقدام به توسعه و گسترش استفاده از اینترنت ماهواره ای در نقاطی از جهان کند که تا کنون به اینترنت دسترسی نداشته اند. این پروژه قرار است با فرستادن ۱۸۰ ماهواره کوچک با ظرفیت بالا که نسبت به ماهواره های دیگر در ارتفاع کمتری از مدار زمین گردش خواهند کرد شروع شده و به تدریج توسعه یابد.

این چیزی است که وال استرست ژورنال در گزارش خود به نقل از مقامات ناشناس به آن اشاره نموده است. این پروژه قرار است توسط «گرک وایلر» ‌بنیانگذار شرکت ارتباطات ماهواره ای O3b Networks که اخیرا به شرکت گوگل پیوسته است هدایت شود.
 

همچنین گفته میشود که گوگل اقدام به استخدام و به کارگیری مهندسانی از شرکت ماهواره ای Space System/Loral LLC در راستای شروع این پروژه کرده است.

اینترنت در سراسر جهان با گوگل

طبق برآوردهای اولیه این پروژه بر اساس طراحی نهایی شبکه و آخرین فاز آن که میتواند تعداد ماهواره ها را به دو برابر افزایش دهد چیزی در حدود ۱ تا ۳ میلیارد دلار هزینه در بر خواهد داشت. این سعی و تلاش گوگل آخرین تلاش یک شرکت در Silicon Valley است که تا با استفاده از فضای آسمان کسب و کار خود را در زمین رونق دهد.

این در حالی است که در ژوئن سال قبل این شرکت پروژه Loon را معرفی کرد که مبتنی بر ارائه خدمات باند پهن از طریق بالن های با ارتفاع پروازی بالا بود. این بالنهای بلند پرواز که از انرژی خورشیدی تغذیه و ۱۲ مایل بر فراز سطح زمین سیر میکنند، از راه دور قابل کنترل شدن خواهند بود و همچون ماهواره ها قادر به برقراری ارتباط با آنتن ها و دریافت کننده های خاص در پایگاه هایی در زمین هستند.

سعی و تلاشهای گوگل در راستای رساندن اینترنت به نقاطی از جهان که تا کنون تحت پوشش قرار نگرفته اند در راستای رهیافت اصلی این شرکت برای دسترسی به بازارهای بیشتر و بیشتر است. و همواره اینگونه بوده است که اگر یک پروژه در این راستا با شکست مواجه شود، گوگل از آنچه آموخته است در پروژه بعدی خود سود میبرد.

یکی از سخنگویان این شرکت عنوان میکند که تمرکز گوگل بر آنلاین کردن میلیونها کاربر جدید است. وی اشاره میکند: تا کنون دو سوم از جمعیت کره زمین به اینترنت دسترسی ندارد و این در حالی است که ارتباط اینترنتی میتواند به بهبود زندگی افراد کمک بسیار زیادی کند.

از سوی دیگر این تلاش گوگل را باید در رقابت شدید با تلاشهای مشابه فیس بوک قل مداد کرد. فیس بوکی که علاقه شدید خود را به پروژه Titan Aerospace نشان داده است. این شبکه اجتماعی هدایت پروژه ای را به دست دارد که با نام مستعار Internet.org شناخته میشود و اتحادیه ای از شرکتهای مشغول در فن آوری موبایل است تا دسترسی به اینترنت را به ۵ میلیارد کاربری که از آن محروم هستند، فراهم نماید.

حال گوگل امیدوار است با پروژه جدید خود که شامل پرواز ماهواره هایی با نهایت ۲۵۰ پوند وزن است، مقصود خود را به انجام رساند. طی کنفرانس ماه مارس این شرکت، مدیر عامل گوگل در ارتباط با پروژه Loon اعلام نمود: میتوانیم شبکه جهانی از بالن هایی داشته باشیم که سراسر سیاره را پوشش دهند. این بالن ها ارزانتر و سریعتر از ماهواره ها هستند.

اینترنت در سراسر جهان با گوگل

اما در حالی که طی سالهای گذشته استفاده و به کار گیری ماهواره ها ارزانتر از همیشه شده است، حال گوگل به دنبال استفاده از انعطاف و ظرفیت های بیشتر ماهواره ها است.

جرمی رز، مشاور Comsys نهاد مشورتی در حوزه ارتباطات ماهواره ای میگوید: اگر گوگل در این پروژه موفق عمل کند میتواند تحول اساسی در چگونگی دسترسی افراد به اینترنت ایجاد کند که دامنه آن از جهان سوم تا شهرهای حومه ایالات متحده را در بر بگیرد.

منبع: تابناک

شناسایی ۴۵ جانباخته دیگر ایرانی در منا

ایرانی بودن ۴۵ جان باخته فاجعه منا طبق اعلام مرکز پزشکی قانونی عربستان قطعی شد.

وزیر بهداشت: احتمال بازداشت حجاج ایرانی

وزیر بهداشت گفت: “بخشی از مفقودین ممکن است جزو دستگیر شدگان و در بازداشتگاه‌ ها و…

بابک زنجانی کیست و علت جنجالش ؟!

نام بابک زنجانی اواخر سال ۱۳۹۱ وقتی برای نخستین بار سر زبان‌ها افتاد که محمود احمدی‌نژاد، رئیس جمهور وقت…

حضور احمدی نژاد در مراسم ختم نوروزی + عکس

رییس جمهور سابق کشور ایران که با محافظین اش در مراسم ختم هادی نوروزی شرکت کرده و …

آخرین وضعیت دو خبرنگار مفقودی صدا و سیما

رئیس ستاد حج و زیارت سازمان صدا و سیما دیروز اعلام کرده است که هنوز اطلاعی از وضعیت…

جشن مردم مشهد پس از پیروزی تیم والیبال

مردم مشهد پس از پیروزی تیم ملی والیبال در مقابل آمریکا به خیابان ها آمدند و این پیروزی را جشن گرفتند.

الهام چرخنده: ضرب و شتم من شایعه است

در پی انتشار اخبار و شایعات گسترده مبنی بر سوءقصد به الهام چرخنده و مضروب‌ شدن…

جزئیات سوء قصد به الهام چرخنده در مشهد

یکی از نزدیکان الهام چرخنده در مشهد که از سوءقصد به این بازیگر ارزشی اطلاع داشت در…

  • اشتراک در خبرنامه خبرآموز

    FBFPowered by ®Google Feedburner

  • حمایت می کنیم

    بنیاد کودک محک