امروز : سه شنبه ۲۹ اسفند ۱۳۹۶

بزرگ‌ ترین سرقت سایبری

خبرآموز: خبر انتشار سرقت بزرگ‌ سایبری توسط گروه روسی در هفته گذشته، بازتاب‌های گسترده‌ای در پی داشت.

اگر چه همچنان از این سرقت بزرگ (که ۴٫۵ میلیارد حساب کاربری در آن سرقت شده) به عنوان بزرگ‌ترین سرقت تاریخ یاد می‌شود ولی کارشناسان معتقدند این گروه روس، در عمل ۱٫۲ میلیارد حساب کاربری غربال شده به دست آورده و بسیاری از این اطلاعات تکراری هستند.

با این وجود، همچنان این نگرانی وجود دارد که "مبادا یکی از حساب‌های کاربری من نیز یکی از اطلاعات سرقت شده باشد؟"

به نقل از ماهر، یک شرکت امنیتی کشف کرده است که باند خلافکار روسی با نام close-knit اقدام به دزدیدن حدود ۱٫۲ میلیارد نام کاربری و کلمه عبور اینترنتی کرده است که بزرگ‌ترین دزدی تاریخ در این زمینه به حساب می‌آید.

نکته قابل توجه در رابطه با این موضوع، آن است که کار این گروه سرقت اطلاعات حساب‌های بانکی کاربران نیست بلکه آن‌ها از طریق ارسال اسپم (ایمیل‌های ناخواسته) محصولات ساختگی مثل قرص‌های کاهش وزن به ایمیل‌های دزدیده شده، کسب درآمد می‌کنند.

این شرکت امنیتی با نام Hold Security، به دلیل توافقات عدم افشـاء و جلوگیری از سوءاستفاده گسترده از آسیـب‌پذیری‌های موجود در سایت‌هایی که سرقت از آن‌ها انجـام شده، امکان انتشار نام و آدرس وب‌سایت‌هایی را کـه مورد هدف قرار گرفته‌اند، ندارد.

البته اطلاعات به دست آمده نشان می‌دهد که حساب‌های کاربری از حدود ۴۲۰ هزار سایت جمع‌آوری شده ولی خوشبختـانـه ارائه‌دهندگان اصلی سرویس‌های ایمیل در جهـان، در این فهرست دیده نمی‌شوند.

اطلاعات احراز هویت دزدیده شده شامل آدرس ایمیل و رمز عبور است.

کارشناسان این شرکت معتقدند که این باند با هک کردن ایمیل‌ها و حساب‌های کاربری شبکه‌های اجتماعی، ایمیل دوستان و خانواده قربانیان خود را مورد هدف قرار داده و تبلیغات محصولات ساختگی را برای آن‌ها ارسال می کنند.

با این توضیح می‌توان عنوان کرد که یکی از نشانه‌های اصلی به سرقت رفتن اطلاعات ایمیل کاربران قربانی، ارسال ایمیل‌های تبلیغاتی از طریق این ایمیل‌ها برای افراد موجود در فهرست مخاطبان قربانی است.

از آن جا که از یک ایمیل آشنا و شناخته شده برای ارسال اسپم‌ های تبلیغاتی استفاده می‌شود، احتمال بیشتری وجود دارد که گیرندگان ایمیل‌ها، روی لینک‌ها کلیک نمایند.

کلیک روی این لینک‌ها علاوه بر ایجاد درآمد برای بدافزارنویسان، راه را برای دستیابی هر چه بیشتر به ایمیل‌های جدیـدتر و ارسـال بدافزارهای بیشتر هموار می‌نماید.

خوشبختانه روش گسترش این دسته از بدافزارها به طورکامل شناسایی شده و بسیاری از آنتی‌ویروس‌های امروزی در برابـر بدافـزارهای ارسالـی این گروه مقاوم شده‌اند.

از همین رو می‌توان گفت که نصب یک نرم‌افزار آنتی‌ویروس مناسب و به‌روزرسانی آن، اولین گام برای حفاظت هر چه بهتر از اطلاعات شخصی شما در اینترنت است.

اگر چه هر یک از کاربران اینترنت، علاوه بر استفاده از آنتی‌ویروس‌های مناسب، باید اصول ساده‌ای را نیز رعایت نمایند.

یکی از این اصول ساده و آسان، بدبین بودن به لینک‌های اینترنتی است. اگـر چه ممکن است شما به دوستان و اقوام خود اعتماد کامل داشته باشید اما هیچ وقت نمی‌توان قبل از بررسی دقیق ایمیل‌ها اطمینان یافت که ایمیل به وسیله صاحب ایمیل ارسال شده باشد.

همیشه ممکن است یک بدافزار یا سارق این چنین ایمیلی را فرستاده باشد. خوشبختانه زبان فارسی وجه تمایز مناسبی میان ایمیل‌های تقلبی و واقعی ایجاد می‌کند.

متن پیام نباید عجیب و غریب باشد و لینک‌های ارسال شده، نباید به فایل‌های اجرایی یا فشرده منتهی شوند، مگر این که از قبل در جریان ارسال چنین فایلی بوده باشید.

در هنگـام ارسال ایمیـل‌ها، از امضاء و متن منطقی که دلیل ارسال ایمیـل را توضیـح داده باشید، استفاده نمایید.

این کار می‌تواند تشخیص ایمیل‌های شما را برای گیرندگان آن آسان کند.

با توجه به ارتباط تنگاتنگ حساب‌های کاربری افراد با یکدیگر، حفاظت و نگهداری از امنیت حریم شخصی خود، به حفظ حریم شخصی اطرافیان شما نیز کمک خواهد کرد.

به همین علت این موضوع را باید بسیار جدی گرفت و از مراجعه به سایت‌های مشکوک، کلیک روی لینک‌های نا آشنا و دانلود فایل‌های مجهول اکیدا خودداری نمود.

منبع: بایت

شناسایی ۴۵ جانباخته دیگر ایرانی در منا

ایرانی بودن ۴۵ جان باخته فاجعه منا طبق اعلام مرکز پزشکی قانونی عربستان قطعی شد.

وزیر بهداشت: احتمال بازداشت حجاج ایرانی

وزیر بهداشت گفت: “بخشی از مفقودین ممکن است جزو دستگیر شدگان و در بازداشتگاه‌ ها و…

بابک زنجانی کیست و علت جنجالش ؟!

نام بابک زنجانی اواخر سال ۱۳۹۱ وقتی برای نخستین بار سر زبان‌ها افتاد که محمود احمدی‌نژاد، رئیس جمهور وقت…

حضور احمدی نژاد در مراسم ختم نوروزی + عکس

رییس جمهور سابق کشور ایران که با محافظین اش در مراسم ختم هادی نوروزی شرکت کرده و …

آخرین وضعیت دو خبرنگار مفقودی صدا و سیما

رئیس ستاد حج و زیارت سازمان صدا و سیما دیروز اعلام کرده است که هنوز اطلاعی از وضعیت…

جشن مردم مشهد پس از پیروزی تیم والیبال

مردم مشهد پس از پیروزی تیم ملی والیبال در مقابل آمریکا به خیابان ها آمدند و این پیروزی را جشن گرفتند.

الهام چرخنده: ضرب و شتم من شایعه است

در پی انتشار اخبار و شایعات گسترده مبنی بر سوءقصد به الهام چرخنده و مضروب‌ شدن…

جزئیات سوء قصد به الهام چرخنده در مشهد

یکی از نزدیکان الهام چرخنده در مشهد که از سوءقصد به این بازیگر ارزشی اطلاع داشت در…

  • اشتراک در خبرنامه خبرآموز

    FBFPowered by ®Google Feedburner

  • حمایت می کنیم

    بنیاد کودک محک