امروز : سه شنبه ۱ اسفند ۱۳۹۶

وزیر امور خارجه گفت و گوهای هسته ای در هفته قبل را ' دقیق' ارزیابی و تصریح کرد : مذاکرات هسته ای به مرحله های حساس خود نزدیک شده است.

«محمدجواد ظریف» امروز در نشست خبری مشترک با همتای ایتالیایی خود گفت  :هفته قبل پیشرفت هایی جدی در مذاکرات بدست آمد . امیدواریم این هفته نیز، در مذاکرات در دیگر موضوعات به ویژه رفع تحریم ها به پیشرفت دست یابیم؛ در این صورت آن را تدوین و به شکل یک توافق جامع و دقیق در می آوریم.

وی افزود: این برنامه عملیاتی ما برای رسیدن به توافق است.

وزیر امور خارجه این مطلب را در پاسخ به این سوال که بعضی معتقدند در مذاکرات گذشته در ژنو پیشرفت اندکی انجام شد، بعضی دیگر آن را پیشرفت قابل ملاحظه توصیف می کنند همچنین تا پایان ماه مارس به چه شکلی از توافق سیاسی خواهیم رسید؟ بیان کرد.

وی ادامه داد: مسوولان فنی – هسته ای دو کشور در مذاکرات اخیر حضور داشتند و به طور کلی بحث های مفیدی در حوزه فنی و رسیدن به تفاهم فنی و حل مسایل انجام شد.

رییس تیم مذاکره کننده هسته ای تصریح کبیان کرد رد: پیشرفت قابل ملاحظه ای در این زمینه ها صورت گرفت ولی در حوزه های دیگر هسته ای و تحریم ها اختلاف ها باقی است.

ظریف ادامه داد: بارها تکرار کرده ایم تحریم ها برای رسیدن به هیچ هدفی مفید نبوده و آمریکا و دیگر کشورها باید به این نتیجه برسند که تحریم ها راه گشا نیست بلکه مانع است. اگر این نگرش به وجود آید برای رسیدن به توافق جامع آماده ایم.

رییس دستگاه دیپلماسی بر اصل همه یا هیچ که در توافق ژنو نیز به آن اشاره شده ، تاکید کرد و گفت: همواره اعلام کرده ایم تا بر روی همه مسایل به توافق نرسیم، توافقی وجود ندارد.

خبرنگاری با بیان اینکه این هفته بنیامین نتانیاهو در کنگره آمریکا در مخالفت با توافق هسته ای سخنرانی می کند، نظر وی را جویا شد که ظریف پاسخ داد: جای تاسف است که گروهی منافع خود را در تنش و بحران می بینند و از هیچ راه حلی استقبال نمی کنند، نتانیاهو مخالف هر گونه راه حل است و این نشان دهنده سعی است برای اینکه با استفاده از یک موضوع غیر واقعی و ساختگی بر واقعیات منطقه از جمله اشغال و سرکوب مردم فلسطین و نقض حقوق آنها در غزه، کرانه باختری و بیت المقدس سرپوش گذاشته شود.

وی با بیان اینکه این رویکرد جدید نیست، افزود : آنها با هراس افکنی و دروغ پردازی حتی در داخل کشورهای دیگر تلاش دارند مانع برقراری آرامش در منطقه شوند. معتقدم این سعی بیهوده است و نباید مانع رسیدن به توافق شود.

ظریف با اشاره به دیدار و گفت و گوی امروز خود با همتای ایتالیایی گفت : موضوعات منطقه ای و مذاکرات هسته ای نیز علاوه بر محورهای دیگر مورد بحث و بررسی قرار گرفت. مقامات دو کشور برای ارتقای روابط و استفاده از فرصت ها آمادگی دارند.

وی با ابراز امیدواری به گسترش روابط سیاسی و اقتصادی بین دو کشور گفت: در طی یک سال گذشته رفت و آمدهای خوب سیاسی میان دو کشور برقرار بوده و بنگاه های تجاری نیز گفت و گوهای خوبی داشتند و امیدواریم این گفت وگوها با رفع موانع تحریم ها هرچه بیشتر گسترش یابد.

منبع : ایرنا

شناسایی ۴۵ جانباخته دیگر ایرانی در منا

ایرانی بودن ۴۵ جان باخته فاجعه منا طبق اعلام مرکز پزشکی قانونی عربستان قطعی شد.

وزیر بهداشت: احتمال بازداشت حجاج ایرانی

وزیر بهداشت گفت: “بخشی از مفقودین ممکن است جزو دستگیر شدگان و در بازداشتگاه‌ ها و…

بابک زنجانی کیست و علت جنجالش ؟!

نام بابک زنجانی اواخر سال ۱۳۹۱ وقتی برای نخستین بار سر زبان‌ها افتاد که محمود احمدی‌نژاد، رئیس جمهور وقت…

حضور احمدی نژاد در مراسم ختم نوروزی + عکس

رییس جمهور سابق کشور ایران که با محافظین اش در مراسم ختم هادی نوروزی شرکت کرده و …

آخرین وضعیت دو خبرنگار مفقودی صدا و سیما

رئیس ستاد حج و زیارت سازمان صدا و سیما دیروز اعلام کرده است که هنوز اطلاعی از وضعیت…

جشن مردم مشهد پس از پیروزی تیم والیبال

مردم مشهد پس از پیروزی تیم ملی والیبال در مقابل آمریکا به خیابان ها آمدند و این پیروزی را جشن گرفتند.

الهام چرخنده: ضرب و شتم من شایعه است

در پی انتشار اخبار و شایعات گسترده مبنی بر سوءقصد به الهام چرخنده و مضروب‌ شدن…

جزئیات سوء قصد به الهام چرخنده در مشهد

یکی از نزدیکان الهام چرخنده در مشهد که از سوءقصد به این بازیگر ارزشی اطلاع داشت در…

  • اشتراک در خبرنامه خبرآموز

    FBFPowered by ®Google Feedburner

  • حمایت می کنیم

    بنیاد کودک محک