امروز : پنج شنبه ۳ خرداد ۱۳۹۷

نهمین جشنواره کارآفرینی در مشهد

نهمین جشنواره کار آفرینی با معرفی ۲۶ کار آفرین برتر استان خراسان رضوی در مشهد مقدس برگزار شد.

به گزارش خبرآموز ، در این جشنواره که به همت کانون کار آفرینان استان واداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان رضوی، روز پنج شنبه گذشته در سالن صبای مشهد برگزار شد، استاندار خراسان رضوی گفت: به علت مشکلات و ضعف های مدیریتی به جمعیت بالای جوان توانمند و تحصیلکرده در استان به عنوان آسیب نگریسته می شود که این امر برخلاف سیاست های کارآفرینی در کشور است.

"علیرضا رشیدیان" با اعلام اینکه جمعیت بالای جوان در استان در کنار ظرفیت های بالقوه خدادادی این منطقه، یک قدرت و فرصت است، تصریح کرد: ایران اسلامی راه سخت و دشواری را برای حفظ استقلال اقتصادی و سیاسی و توسعه خود طی کرده و در این راه با مشکلات، فشارهای سیاسی، تحریم های اقتصادی و جنگ تحمیلی مواجه شده است.

خراسان رضوی، اول در تعداد تشکل های کارگری

مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان رضوی نیز در این جشنواره بیان کرد: خراسان رضوی با یک هزار و ۸۲ تشکل صنفی و کارگری رتبه اول را در سطح کشور دارد.

"مرتضی احمدی"با بیان اینکه پدیده ای که سرمایه را به ثروت تبدیل می کند، ایده های خلاق و در یک کلمه کارآفرینی است، افزود: کارآفرینی همواره نقش موثری در توسعه و پیشرفت اقتصادی کشورها داشته است به طوری که اکنون در اقتصاد وابسته مبتنی بر بازار، دارای نقش کلیدی است .

وی اظهار کرد: اهمیت تجدیدنظر در سیاست های کلان اقتصادی از آنجا نشأت می گیرد که براساس سیاست های کلی برنامه پنجم توسعه نرخ بیکاری در پایان برنامه باید به هفت درصد کاهش می یافت اما با توجه به آخرین آمار نرخ بیکاری در کشور ۱۰ درصد است لذا موفق به تحقق سیاست های این برنامه نشده ایم.

وی گفت: دومین رکن اساسی در اقتصاد سرمایه انسانی شایسته است و به کارگیری فناوری های برتر و رقابتی در بازار مستلزم پیگیری و افزایش سرمایه انسانی است؛ به همین علتنیروی انسانی ماهر مهم ترین عامل تولید و شکل گیری اقتصاد مطلوب است.

نبود سیاست در خدمت اقتصاد

رئیس هیئت مدیره کانون کارفرمایان صنعتی خراسان رضوی و رئیس این جشنواره نیز گفت: مهم ترین مانع اصلی در توسعه کارآفرینی این است که سیاست در خدمت اقتصاد نیست.

دکتر "حسین قنبری" افزود: در محیطی که سیاست در خدمت اقتصاد نیست، نمی توان انتظار توسعه کارآفرینی مبتنی بر اقتصاد پویا را داشت.

 وی با بیان اینکه در یک دولت کارآفرین باید سیاست در خدمت اقتصاد باشد، اظهار کرد: کارآفرینی امروز به مهم ترین ابزار توسعه تبدیل شده و گرایش به کارآفرینی در سراسر دنیا روز به روز در حال افزایش است.

این فعال اقتصادی گفت: براساس آمارهای رسمی، از هر ۱۱ نفر در دنیا یک نفر کارآفرین است، ۶۵ درصد از کارآفرینان دنیا به بانک ها رجوع نمی کنند و در سال ۲۰۱۳ نزدیک به ۷۷۴ میلیون نفر در دنیا فعالیت کارآفرینانه داشته اند.

 قنبری افزود: کارآفرینی در شاخص های مختلف خود در ایران طی سال ۱۳۹۲ رشد کمی داشته ودر سال ۲۰۱۳ ایران در شاخص کارآفرینی نوظهور در بین ۶۷ کشور دنیا رتبه ۲۹ ، در شاخص کارآفرینی تثبیت شده رتبه ۱۵ و در شاخص قابلیت کارآفرینانه رتبه ۲۱ را داشته است.

پیام رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام

آیت ا…"هاشمی رفسنجانی "رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، به مناسبت برگزاری نهمین جشنواره کارآفرینی و تجلیل از کارآفرینان برتر خراسان رضوی پیامی برای این جشنواره فرستاد در بخشی از این پیام که در این جشنواره قرائت شد، آمده است: با توجه به گسترش روز‌افزون نیازهای جدید در جامعه از طریق شناسایی فرصت‌ها می توان شرایط را کنترل و مهار و در نهایت ایجاد شغل کرد که سبب آرامش رفاه و سعادت همه افراد جامعه می‌شود. در پیام آیت ا… هاشمی رفسنجانی تاکید شده است:ایجاد شغل تنها راهی برای انباشت پول و سرمایه نیست، بلکه دستاوردهای دیگری چون تضمین امنیت، تقویت استقلال، تنوع کار و حفظ کرامت انسانی دارد.

دکتر"فرشاد مومنی"استاد دانشگاه نیز اظهار کرد: در شرایطی که کارآفرینی نقش موثری در ایجاد اشتغال دارد متاسفانه سیاست گذاری ها در حوزه اقتصاد به نارضایتی کار آفرینان منجر شده است. به گفته وی شاخص مشکلات کسب وکار وتولید در کشور ما طی سال های اخیر ۷۵۰درصد افزایش یافته است.

منبع : روزنامه خراسان

شناسایی ۴۵ جانباخته دیگر ایرانی در منا

ایرانی بودن ۴۵ جان باخته فاجعه منا طبق اعلام مرکز پزشکی قانونی عربستان قطعی شد.

وزیر بهداشت: احتمال بازداشت حجاج ایرانی

وزیر بهداشت گفت: “بخشی از مفقودین ممکن است جزو دستگیر شدگان و در بازداشتگاه‌ ها و…

بابک زنجانی کیست و علت جنجالش ؟!

نام بابک زنجانی اواخر سال ۱۳۹۱ وقتی برای نخستین بار سر زبان‌ها افتاد که محمود احمدی‌نژاد، رئیس جمهور وقت…

حضور احمدی نژاد در مراسم ختم نوروزی + عکس

رییس جمهور سابق کشور ایران که با محافظین اش در مراسم ختم هادی نوروزی شرکت کرده و …

آخرین وضعیت دو خبرنگار مفقودی صدا و سیما

رئیس ستاد حج و زیارت سازمان صدا و سیما دیروز اعلام کرده است که هنوز اطلاعی از وضعیت…

جشن مردم مشهد پس از پیروزی تیم والیبال

مردم مشهد پس از پیروزی تیم ملی والیبال در مقابل آمریکا به خیابان ها آمدند و این پیروزی را جشن گرفتند.

الهام چرخنده: ضرب و شتم من شایعه است

در پی انتشار اخبار و شایعات گسترده مبنی بر سوءقصد به الهام چرخنده و مضروب‌ شدن…

جزئیات سوء قصد به الهام چرخنده در مشهد

یکی از نزدیکان الهام چرخنده در مشهد که از سوءقصد به این بازیگر ارزشی اطلاع داشت در…

  • اشتراک در خبرنامه خبرآموز

    FBFPowered by ®Google Feedburner

  • حمایت می کنیم

    بنیاد کودک محک