امروز : پنج شنبه ۲ فروردین ۱۳۹۷

هوی متال

خبرآموز: نقشه زیر تعداد گروه ‌های «هوی متال» را به ازای هر ۱۰۰ هزار نفر نشان می دهد که اطلاعات آن از «دانش‌نامه متالوم» جمع آوری شده است. در این نقشه کاملا می‌بینیم که استقبال از این موسیقی در کشور‌های نزدیک به زادگاهش یعنی محل‌های محروم و دارای مشکلات عدیده اقتصادی کم‌تر و کم‌تر شده و در عوض…

«CityLab» سایتی است مربوط به زندگی شهری و فرهنگ شهرنشینی. در این سایت مسائل گوناگون از سیاست و جرم و جنایت گرفته تا آب و هوا و زندگی روزمره از دریچه نویسندگان آن بررسی می‌شود.«ریچارد فلوریدا» موسس و از نویسندگان «CityLab»، که از نویسندگان و سردبیران مجله «آتلانتیک» هم هست، و در عین حال یک نظریه‌پرداز جامعه‌شناسی در آمریکا،مدرس دانشگاه‌های معتبر و رئیس «موسسه مطالعات شهری مارتین» است، در مطلبی به بررسی تاثیر و رابطه موسیقی «هوی متال» و جامعه شهری پرداخته است. مقاله‌ پژوهشی جالب با نتایج جالب تر.

هوی متال

سبک‌های گوناگون موسیقی در ارتباط مستقیم با خواستگاه اجتماعی‌شان هستند. موسیقی «راک ان رول» در فرهنگ بی‌پروای شهر‌های آمریکایی پس از مهاجرت بزرگ ( مهاجرت بیش از شش میلیون سیاه پوست از حاشیه جنوبی به مرکز و جامعه شهری آمریکا) و جنگ جهانی دوم که پیش از آن، سیاه‌پوستان حاشیه‌نشین موسیقی «جز» و «بلوز» را به آن‌ها وارد کرده بودند، رشد و نمو کرد. چند دهه بعد در محله‌های فقیر نشین آمریکایی در سال‌های ۱۹۸۰، موسیقی «رپ» و «هیپ‌هاپ» که امروزه شنیده می‌شود شکل گرفت.

ولی «هوی متال» مورد عجیب و غریبی است. این سبک موسیقی در دل طبقه کارگر که در شهر‌هایی که از فرط صنعتی شدن ویران شده‌بودند، مانند «بیرمنگام» انگلستان جوانه زد. حتی امروز هم به نظر می‌رسد در میان جوانان این طبقه از جامعه از محبوبیت بیشتری برخوردار باشد.

نقشه زیر تعداد گروه‌های «هوی متال» را به ازای هر ۱۰۰ هزار نفر نشان می دهد که اطلاعات آن از «دانش‌نامه متالوم» جمع آوری شده است. در این نقشه کاملا می‌بینیم که استقبال از این موسیقی در کشور‌های نزدیک به زادگاهش یعنی محل‌های محروم و دارای مشکلات عدیده اقتصادی کم‌تر و کم‌تر شده و در عوض در کشور‌های «اسکاندیناوی» که به ثروت و رفاه اجتماعی معروف هستند، روز به روز بر تعداد گرو‌ه‌های «هوی متال» افزوده شده است.

هوی متال

وقتی در سال ۲۰۱۲ برای نخستین بار این پژوهش منتشر شد، افراد زیادی آغاز به تحلیل و بررسی و دادن توضیحاتی برای چرایی گسترش «هوی متال» به سوی کشور‌های شمالی شدند. برخی معتقد بودن، سردی و تاریکی ذاتی این سبک از موسیقی، یادآورشب‌های سرد و زمستانی اروپا و به‌خصوص منطقه شمالی آن است. عده‌ای این‌طور تحلیل کردند که خشم و خشونت موجود در موسیقی و تعداد زیاد از ترانه‌های آن، طنین اندازنده فرهنگ کهن «وایکینگ‌ها» و «برسرکرها» است.

یک دهه قبل، «مارک ایمز» در مقاله‌ای با نام «ملت بلک متال»، عنوان کرده است که در کشورهایی مانند «نروژ» با وجود رفاه اجتماعی بالا، مردم دارای مشکلات عدیده روانی و افسردگی هستند. به اعتقاد او، یکی از مهم‌ترین دلایل گرایش مردم شمال اروپا به این سبک خشن و تاریک موسیقی می‌تواند همین باشد.

با همکاری «موسسه مطالعات شهری مارتین» رابطه موسیقی «هوی متال» با عوامل گسترده شهری و اقتصادی مورد بررسی قرار گرفته‌است که نتایج آن احتمالا موجب تعجب شما خواهد شد. مثل همیشه باید یادآور شد که این تحقیقات و نتایج با توجه به داده‌های گوناگون متغیر خواهد بود.

آن‌چه مشخص شد، این است که تعداد گرو‌های «هوی متال» در کشور‌ها، رابطه مستقیم با ثروت و دارایی آن‌ها دارد. در سطح کشور، تعداد گروه‌های «هوی متال» سرانه، به‌طور مستقیم در ارتباط با افزایش درآمد سرانه آن کشور(۷۱%)، سطح خلاقیت(۷۱%) و کارآفرینی (۶۶%)، تعداد افراد تحصیل‌کرده (۶۶%)، به علاوه توسعه انسانی (۷۹%)، رفاه و رضایت از زندگی (۶۰%) است.

در نتیجه هرچند ممکن است «هوی متال» موسیقی مردمان کارگر و ناراضی از وضع زندگی اجتماع بوده باشد، اما محبوبیت و شهرت خود را در کشور‌های با سطح سواد بالا و زندگی اجتماعی مناسب و درآمد‌های فراوان مردم، دنبال می‌کند. این نشان می‌دهد که باوجود گونه‌های قدیمی‌تر موسیقی و دنبال شدن آن توسط جوامع ضعیف‌تر و فقیر‌تر، سبک‌های جدید همچون «هوی‌ متال»، در کشور‌ها و جوامع ثروتمندتر و پیشرفته‌تر که جوانان آن توانایی خرید ساز‌ها و دستگاه‌های گران قیمت آن‌را دارند و می‌توانند این نوع صداهای جدید را بهتر منتشر کنند، موفقیت و محبوبت بیشتری دارد.

منبع: کافه سینما

شناسایی ۴۵ جانباخته دیگر ایرانی در منا

ایرانی بودن ۴۵ جان باخته فاجعه منا طبق اعلام مرکز پزشکی قانونی عربستان قطعی شد.

وزیر بهداشت: احتمال بازداشت حجاج ایرانی

وزیر بهداشت گفت: “بخشی از مفقودین ممکن است جزو دستگیر شدگان و در بازداشتگاه‌ ها و…

بابک زنجانی کیست و علت جنجالش ؟!

نام بابک زنجانی اواخر سال ۱۳۹۱ وقتی برای نخستین بار سر زبان‌ها افتاد که محمود احمدی‌نژاد، رئیس جمهور وقت…

حضور احمدی نژاد در مراسم ختم نوروزی + عکس

رییس جمهور سابق کشور ایران که با محافظین اش در مراسم ختم هادی نوروزی شرکت کرده و …

آخرین وضعیت دو خبرنگار مفقودی صدا و سیما

رئیس ستاد حج و زیارت سازمان صدا و سیما دیروز اعلام کرده است که هنوز اطلاعی از وضعیت…

جشن مردم مشهد پس از پیروزی تیم والیبال

مردم مشهد پس از پیروزی تیم ملی والیبال در مقابل آمریکا به خیابان ها آمدند و این پیروزی را جشن گرفتند.

الهام چرخنده: ضرب و شتم من شایعه است

در پی انتشار اخبار و شایعات گسترده مبنی بر سوءقصد به الهام چرخنده و مضروب‌ شدن…

جزئیات سوء قصد به الهام چرخنده در مشهد

یکی از نزدیکان الهام چرخنده در مشهد که از سوءقصد به این بازیگر ارزشی اطلاع داشت در…

  • اشتراک در خبرنامه خبرآموز

    FBFPowered by ®Google Feedburner

  • حمایت می کنیم

    بنیاد کودک محک