امروز : پنج شنبه ۲ فروردین ۱۳۹۷

خبرآموز: فوق تخصص درمان تومورهای سرطانی گفت: متأسفانه عواملی مثل تغذیه نامناسب و مصرف سیگار در ابتلا به سرطان روده بزرگ نقش دارند، ضمن اینکه در ۱۰ سال گذشته، سن مصرف سیگار ۶ سال کمتر شده است.

محمد رضا فتحی در نشستی به مناسبت بررسی وضعیت سرطان روده بزرگ در کشور افزود: با وجود افزایش سن عمر زندگی در اروپا، ابتلا به سرطان روده بزرگ در افراد بزرگسال ما بیشتر است.

وی گفت: علت این عقب‌ماندگی، وضعیت پزشکی ما نیست، بلکه ۶۰ تا ۷۰ درصد مردم اروپا در مرحله اول ابتلا به سرطان مراجعه می‌کنند، در حالی که در کشور ما ۲۰ تا ۳۰ درصد مردم در مرحله اول برای درمان به پزشک مراجعه می‌کنند.

وی ادامه داد: بهتر است صدا و سیما به جای تبلیغات پفک، تبلیغات بهداشتی کند و سبک زندگی را به مردم آموزش دهد، چرا که سبک زندگی و تغذیه، مهمترین اثر را در ابتلا به این سرطان بازی می‌کنند و این در حالی است که افراد می‌توانند در آن مؤثر باشند.

فتحی تصریح کرد: برخی از عوامل در ابتلا به این سرطان مؤثر است، اما ما نمی‌توانیم برای آن کاری کنیم، ژنتیک و سن دو عاملی است که نمی‌توان برایش کاری کرد، اما در مواردی دیگر مانند مصرف فست‌فود یا مصرف سیگار، می‌توانیم جلویش را بگیریم، این در حالی است که سن مصرف سیگار در ۱۰ سال گذشته ۶ سال کمتر شده است.

فوق تخصص درمان تومورهای سرطانی افزود: با افزایش سن امید به زندگی، سرطان‌ها افزایش می‌یابند، به طوری که سرطان در جمعیت زیر ۷۵ سال علت اول و در جمعیت بالای ۷۵ سال دلیل دوم مرگ و میر است، در حالی که زمانی علت پنجم در کشور بود.

وی افزود: زمانی موارد جدید سرطان ۰٫۷ در هر هزار نفر بود، در حالی که اکنون ۱٫۳ در هر هزار نفر است و در سال ۲۰۳۰، حدود ۵ در هر هزار نفر می‌شود؛ یعنی سالی ۳۰۰ تا ۵۰۰ بیمار سرطانی جدید خواهیم داشت و بین سال‌های ۲۰۲۰ تا ۲۰۳۰، ۳ تا ۵ میلیون بیمار جدید وجود خواهد داشت.

فتحی ادامه داد: با مسن شدن جامعه، میزان مصرف سیگار و فست‌فود ابتلا به این سرطان بیشتر خواهد شد، این در حالی است که نظارت‌ها به موقع انجام نمی‌شود و صنف‌های تجاری هم بر عملکرد خود نظارتی ندارند، البته باید درنظر بگیریم که ۴۰ درصد سرطان‌ها قابل پیشگیری است.

وی همچنین از بیمه حمایتی بیماران سرطانی در کشور که تحت پوشش بیمه البرز است، برای اولین بار خبر داد و گفت:‌ در این پوشش بیمه، پزشک مشاور، افراد تحت پوشش را تحت معاینه قرار می‌دهد، آزمایش‌های غربالگری و درمان را پوشش داده و تمام هزینه‌ها از حداقل ۳۵ میلیون تومان تعهد تا ۶۰ سال را برای بیمار را پوشش می‌دهد.

منبع: فارس

شناسایی ۴۵ جانباخته دیگر ایرانی در منا

ایرانی بودن ۴۵ جان باخته فاجعه منا طبق اعلام مرکز پزشکی قانونی عربستان قطعی شد.

وزیر بهداشت: احتمال بازداشت حجاج ایرانی

وزیر بهداشت گفت: “بخشی از مفقودین ممکن است جزو دستگیر شدگان و در بازداشتگاه‌ ها و…

بابک زنجانی کیست و علت جنجالش ؟!

نام بابک زنجانی اواخر سال ۱۳۹۱ وقتی برای نخستین بار سر زبان‌ها افتاد که محمود احمدی‌نژاد، رئیس جمهور وقت…

حضور احمدی نژاد در مراسم ختم نوروزی + عکس

رییس جمهور سابق کشور ایران که با محافظین اش در مراسم ختم هادی نوروزی شرکت کرده و …

آخرین وضعیت دو خبرنگار مفقودی صدا و سیما

رئیس ستاد حج و زیارت سازمان صدا و سیما دیروز اعلام کرده است که هنوز اطلاعی از وضعیت…

جشن مردم مشهد پس از پیروزی تیم والیبال

مردم مشهد پس از پیروزی تیم ملی والیبال در مقابل آمریکا به خیابان ها آمدند و این پیروزی را جشن گرفتند.

الهام چرخنده: ضرب و شتم من شایعه است

در پی انتشار اخبار و شایعات گسترده مبنی بر سوءقصد به الهام چرخنده و مضروب‌ شدن…

جزئیات سوء قصد به الهام چرخنده در مشهد

یکی از نزدیکان الهام چرخنده در مشهد که از سوءقصد به این بازیگر ارزشی اطلاع داشت در…

  • اشتراک در خبرنامه خبرآموز

    FBFPowered by ®Google Feedburner

  • حمایت می کنیم

    بنیاد کودک محک