امروز : پنج شنبه ۲ فروردین ۱۳۹۷

سریال FRIENDS

خبرآموز: شاید برخی هنوز هم به یاد مجموعه تلویزیونی "دوستان" (FRIENDS) بیافتند و در چنین لحظاتی دل‌شان برای آن سال‌ها تنگ شود.دقیقا ۱۰ سال از پایان نمایش "دوستان" می‌گذرد که در بریتانیا و چند کشور دیگر جهان موفق‌ترین مجموعه تلویزیونی کمدی بود.نمایش این مجموعه که ده فصل ادامه یافت، بارها در شبکه‌های تلویزیونی تکرار شده و میلیون‌ها نفر ماجراهای عشقی و عاطفی، کاری و روابط این شش دوست ساکن شهر نیویورک را با اشتیاق دنبال می‌کردند. تا اینکه تولید این مجموعه به پایان رسید و علاقمندان با شش شخصیت آن یعنی چندلر، جویی، راس، ریچل، مونیکا و فیبی خداحافظی کردند.

به تازگی شایعاتی پخش شده بود حاکی از اینکه ممکن است یک یا چند قسمت دیگر از این مجموعه تحت عنوان تجدید دیدار شخصیت های آن ساخته شود. اما همانطور که مت له بلانک بازیگر نقش جویی گفته است :"آن مجموعه تلویزیونی مربوط به سال های بیست و چند سالگی و یک دوره خاصی از زندگی افراد است، سالهای پس از پایان دانشگاه و قبل از شروع زندگی خانوادگی که معمولا گروه دوستان نزدیک بهترین شبکه حمایتی هستند. علت موفقیت جادویی آن مجموعه در همین نکته بود چون همه مردم یک چنین دوره ای را تجربه کرده اند."

طی ده سالی که از پایان تولید مجموعه تلویزیونی "دوستان" می‌گذرد خیلی چیزها تغییر کرده است ولی برای طرفداران پرو پا قرص "دوستان " بسیاری از لحظات و یا قسمت‌های این مجموعه تلویزیونی جایگاهی افسانه‌وار پیدا کرده است.

اما حتی شاید طرفداران پروپاقرص این مجموعه هم این ده نکته را در مورد "دوستان" ندانند.

ترانه تیتراژ

۱- در اصل موسیقی اصلی تیتراژ این مجموعه یکی از ترانه های گروه آمریکایی REM به اسم "مردم شاد و سرحال" بود و در نخستین قسمت آزمایشی که هنوز این مجموعه "دوستانی مثل ما" نام داشت از همین موسیقی استفاده شد. ولی بعدا موسیقی و ترانه دیگری برای آرم برنامه انتخاب شد که "من هوات رو دارم" نام داشت. ترانه آن را مارتا کافمن و دیوید کرین تهیه کنندگان اصلی این مجموعه سرودند و گروه رامبرانتس آن را اجرا کرده است.

این یک قطعه ترانه و موسیقی یک دقیقه ای بود اما بعدا یک برنامه رادیویی یک نسخه سه دقیقه ای میکس شده از این قطعه را پخش کرد و در نتیجه گروه رامبرانتس تحت فشار شرکت تولید موسیقی طرف قرارداد آنها مجبور شد یک نسخه کامل ترانه ای را از آن بسازد و عرضه کند.

این ترانه در آمریکا به صدر جدول و در بریتانیا به ترانه سوم جدول پرفروش ترین ترانه های پاپ رسید و فقط در بریتانیا ۶۰۰ هزار نسخه فروش رفت. این تنها تک ترانه موفق گروه رامبرانتس است و ترانه های بعدی این گروه هیچگاه موفقیت چندانی کسب نکردند.

بازیگرهای ناشناس

در زمان آغاز پخش این مجموعه تلویزیونی در سال ۱۹۹۴ به غیر از کورتنی کاکس بازیگر نقش مونیکا، هر پنج بازیگر دیگر این مجموعه یعنی دیوید شوایمر، مت له بلانک، جنیفر آنیستون، لیزا کوردلو و متیو پری کاملا ناشناس بودند.

روزنامه‌های آمریکایی برای معرفی بازیگران این مجموعه ناگزیر بودند فقط به سابقه کوتاه بازیگری کورتنی کاکس در چند قسمت از یک سریال تلویزیونی و حضور او در موزیک ویدئوهای بروس اسپرینگستین تکیه کنند.

در شروع کار قرار بود که دو شخصیت جویی و مونیکا زوج اصلی این مجموعه باشند چون به گفته مارتا کافمن یکی از خالقان این مجموعه، این دو بازیگر بیش از سایرین جلوی دوربین جذبه داشتند.

سریال FRIENDS

اولین دستمزدها

مت له بلانک هنگام آزمون بازیگری برای این مجموعه آس و پاس بود. در روز آزمون بازیگری با یک زخم روی بینی‌اش روی صحنه رفت چون شب قبل هنگام مستی در توالت زمین خورده بود و بر اثر اصابت با کاسه توالت صورتش زخمی شده بود.

کورتنی کاکس که نقش مونیکا را بازی می‌کرد به هنگام دریافت اولین چک دستمزد خود برای بازی در این مجموعه یک اتومبیل پورشه خرید و مت له بلانک به رستوران رفت و به خودش سور داد.

مت له بلانک می‌گوید:"دوستان چهارمین مجموعه تلویزیونی بود که من در آن بازی کردم و هر سه مجموعه قبلی ناکام شده بودند. روزی که کار در این مجموعه را شروع کردم تمام دارایی من یازده دلار بود. من مجبور شدم شش بار آزمون بازیگری بدهم و واقعا هیچ تضمینی وجود نداشت که آنها این نقش را به من بدهند."

گانتر در قهوه خانه

شخصیت گانتر قرار بود یک شخصیت بدون کلام باشد و حتی تا پایان فصل دوم از این مجموعه اسم هم نداشت. جیمز مایکل تیلر را برای ایفای این نقش به این خاطر برگزیدند که او قبلا در قهوه خانه کار کرده بود و می‌توانست با دستگاه قهوه‌جوش کار کند.

نقش او آن قدر کم بود که در چهارفصل اول تولید این سریال او شغل عادی و روزانه خود را نگه داشته بود.

جیمز مایکل تیلر می‌گوید: "در آن زمان من کارهای مختلفی داشتم از جمله در یک قهوه‌فروشی هم کار می‌کردم. مدتی هم برای یک نفر کار می‌کردم که بعدها شده بود دستیار دوم کارگردان مجموعه تلویزیونی دوستان. یک روز او به من زنگ زد و گفت در یک مجموعه تلویزیونی جدید که حداقل شش قسمت آن تولید خواهد شد به یک نفر احتیاج دارند که در صحنه های قهوه‌خانه بازی کند و دستمزد آن هم روزی ۴۵ دلار است."

سالاد سبزیجات

کورتنی کاکس بازیگر نقش مونیکا و جنیفر آنیستون بازیگر نقش ریچل در تمام مدت ۱۰ سال تولید این مجموعه تلویزیونی به هنگام فیلمبرداری و روی صحنه ناهارشان یکسان بود، یک بشقاب سالاد سبزیجات با کمی گوشت مرغ و یا تخم و مرغ و ژامبون.

در سال ۲۰۰۴ که این مجموعه تلویزیونی به آخر عمر خود نزدیک می‌شد کورتنی کاکس در برنامه گفتگو تلویزیونی با اپرا وینفری گفت:"من از دست آن سالاد حسابی خسته شده‌ام ولی همیشه برای من راحت‌تر بود که بگویم هر چه جنیفر می‌خورد من هم همان را می‌خورم."

البته او چند سال بعد در مصاحبه‌ای با لس آنجلس تایمز اعتراف کرد که این سالاد همیشه هم ساده و یکسان نبوده است. او گفت: "جنیفر در فراهم کردن سالادهای خوشمزه و متنوع استعداد زیادی دارد و هر روز ترکیب سالادی که سفارش می داد فرق می کرد. گاهی به آن گوشت بوقلمون اضافه می‌کرد و گاهی لوبیا. به هر حال سالاد خیلی خوشمزه ای بود و اگر نه من هرگز نمی توانستم به مدت ده سال همان سالاد را هر روز بخورم."

یک خانه واقعی و راحت

یکی از ویژگیهای مجموعه تلویزیونی دوستان این بود که تمام اتفاقات و گفتگوها داخل آپارتمان‌های این افراد اتفاق می‌افتاد و این شاید نخستین باری بود که فضای داخلی و وسایل آپارتمانها طوری طراحی و ساخته شده بود که واقعا مثل یک خانه حقیقی و راحت بود.

گرگ گراند، طراح صحنه این مجموعه تلویزیونی، می‌گوید:" این افراد جوان‌های بیست و چند ساله‌ای بودند که درآمد چندانی نداشتند و مبلمان و وسایل خانه آنها قاعدتا می‌بایست خیلی ساده می‌بود، مثل وسایلی که معمولا از بازارهای دست دوم خریداری می شوند. به همین خاطر خیلی از تماشاچی‌ها از خودشان می پرسیدند افرادی با یک درآمد ناچیز چطور می توانند یک همچین وسایلی داشته باشند. اینجا بود که شخصیت مونیکا و حسابگری‌های او برای پیدا کردن جنس‌های ارزان خود را نشان می داد."

بروس ویلیس پس از باختن به میتو پری در یک شرط بندی مجانی در این مجموعه بازی کرد.

مهمان افتخاری: بروس ویلیس

بروس ویلیس هنرپیشه معروف فیلم‌های سینمایی در دو قسمت از این مجموعه تلویزیونی به طور مجانی ظاهر شد. دلیل آن این بود که او به هنگام فیلمبرداری یک فیلم سینمایی که متیو پری بازیگر نقش چندلر هم در آن بازی می کرد، در یک شرط‌‌بندی دوستانه بر سر میزان موفقیت تجاری آن فیلم سینمایی به متیو پری باخته بود. به این ترتیب او در دو قسمت از مجموعه تلویزیونی دوستان به طور مجانی بازی کرد و دستمزد خود برای بازی در چند قسمت بعدی این مجموعه را نیز به بنگاه‌های خیریه اهدا کرد.
دستمزد یک میلیون دلاری برای هر قسمت

سریال FRIENDS

درآمد شبکه تلویزیونی ان‌بی‌سی فقط از محل نمایش آخرین قسمت از مجموعه تلویزیونی دوستان حدود ۷۰ میلیون دلار بود. در آن شب شرکت‌های آگهی‌های تجاری برای هر ۳۰ ثانیه پخش آگهی حدود دو میلیون دلار پرداخت می‌کردند. این ارقام نجومی برای درآمد یک مجموعه تلویزیونی سرگرم کننده همه رکوردهای سابق را شکست و فقط یک مقدار ناچیزی از نرخ آگهی های تجاری در شب پخش "سوپربال" مسابقه فینال سالانه لیگ فوتبال آمریکا ارزانتر بود.

البته این درآمد تجاری را باید با دستمزد بالای بازیگران این مجموعه مقایسه کرد. بازیگران مجموعه دوستان در چند فصل پایانی این مجموعه به طور هماهنگ و یکپارچه بر سر دستمزد خود چانه می‌زدند و با شرکت تهیه کننده به توافق می رسیدند.

در چند سال پایانی درآمد آنها برای بازی در هر قسمت حدود یک میلیون دلار بود. به همین خاطر هزینه تولید هر قسمت از این مجموعه تلویزیونی به حدود ۱۰ میلیون دلار رسیده بود که تقریبا ۲۰ برابر هزینه تولید معمولی برای یک مجموعه تلویزیونی کمدی است که همه ماجراهای آن روی صحنه و در منزل اتفاق می افتد.

زندگی سه شخصیت دختر این مجموعه یعنی فیبی، ریچل و مونیکا هم به اشکال مختلف با یکدیگر ارتباط داشت

میمون ویژه

در برخی از قسمت‌های این مجموعه تلویزیونی میمونی به نام مارسل نیز ظاهر می شد که در عالم واقعیت یک میمون ماده است به نام کیتی. جالب این است که این میمون قبل از سایر بازیگران سرشناس این مجموعه توانست به هالیوود راه یابد و در یک فیلم سینمایی بازی کند.
غصه بازیگران

بازیگران مجموعه تلویزیونی دوستان هم به اندازه طرفداران آن به خاطر پایان تولید آن ناراحت بودند. جنیفر آنیستون در هفته پایانی فیلمبرداری این مجموعه گفت:"همه ما از این موضوع به شدت ناراحتیم. شرایط همه ما مثل یک مجموعه ظرف‌های چینی شکننده و ظریفی است که به سرعت به زمین کوبیده خواهیم شد، پایانی دردناک و گریز ناپذیر."

لیزا کوردلو نیز گفت:"وقتی که به زمین بخوریم هزار قطعه خواهیم شد. خیلی دردناک تر از آن چیزی است که من تصور می کردم."

ولی مت له بلانک به نسبت سایرین کمتر احساساتی شده بود و گفت:"شاید وقت آن رسیده که به این مجموعه پایان دهیم چون شخصیت جویی تا امروز یک سوم از عمر من را اشغال کرده است."

در قسمت پایانی این مجموعه که در ژانویه ۲۰۰۴ فیلمبرداری شد هر شش شخصیت شهر نیویورک را ترک کردند و به سوی مرحله بعدی زندگی خود رفتند.

مارتا کافمن یکی از خالقان و تهیه‌کنندگان این مجموعه گفت:"ما امیدواریم که مردم و علاقمندان این مجموعه موقع گفتن خداحافظی به این شخصیت ها احساس خوبی داشته باشند و نشان دهیم که آنها با خوبی وارد مرحله بعدی زندگی خود می شوند."

صحنه نهایی این مجموعه تلویزیونی در بخش ۲۴ استودیوی فیلمسازی برادران وارنرز در هالیوود فیلمبرداری شد یعنی درست همان جایی که فیلمبرداری تمام قسمت‌های این مجموعه از فصل دوم تولید آن ساخته شده است. پس از پایان فیلمبرداری این مجموعه، بخش ۲۴ استودیو برادران وارنرز را صحنه دوستان نام گذاری کردند.

در طول این مجموعه بعضی از شخصیت‌های داستان محل زندگی خود را از یک آپارتمان به آپارتمان دیگری در همان مجموعه مسکونی در شهر نیویورک تغییر دادند.

شش بازیگر اصلی این مجموعه در مورد دستمزد خود به طور دسته جمعی با تهیه‌کنندگان مذاکره و توافق می‌کردند.

منبع: بی‌ بی ‌سی

شناسایی ۴۵ جانباخته دیگر ایرانی در منا

ایرانی بودن ۴۵ جان باخته فاجعه منا طبق اعلام مرکز پزشکی قانونی عربستان قطعی شد.

وزیر بهداشت: احتمال بازداشت حجاج ایرانی

وزیر بهداشت گفت: “بخشی از مفقودین ممکن است جزو دستگیر شدگان و در بازداشتگاه‌ ها و…

بابک زنجانی کیست و علت جنجالش ؟!

نام بابک زنجانی اواخر سال ۱۳۹۱ وقتی برای نخستین بار سر زبان‌ها افتاد که محمود احمدی‌نژاد، رئیس جمهور وقت…

حضور احمدی نژاد در مراسم ختم نوروزی + عکس

رییس جمهور سابق کشور ایران که با محافظین اش در مراسم ختم هادی نوروزی شرکت کرده و …

آخرین وضعیت دو خبرنگار مفقودی صدا و سیما

رئیس ستاد حج و زیارت سازمان صدا و سیما دیروز اعلام کرده است که هنوز اطلاعی از وضعیت…

جشن مردم مشهد پس از پیروزی تیم والیبال

مردم مشهد پس از پیروزی تیم ملی والیبال در مقابل آمریکا به خیابان ها آمدند و این پیروزی را جشن گرفتند.

الهام چرخنده: ضرب و شتم من شایعه است

در پی انتشار اخبار و شایعات گسترده مبنی بر سوءقصد به الهام چرخنده و مضروب‌ شدن…

جزئیات سوء قصد به الهام چرخنده در مشهد

یکی از نزدیکان الهام چرخنده در مشهد که از سوءقصد به این بازیگر ارزشی اطلاع داشت در…

  • اشتراک در خبرنامه خبرآموز

    FBFPowered by ®Google Feedburner

  • حمایت می کنیم

    بنیاد کودک محک