امروز : سه شنبه ۱ اسفند ۱۳۹۶

اصول کلی خبرنویسی

۰۹ اسفند ۱۳۹۳

بازدید : 946

خبرآموز : برای تظیم خبر و خبرنویسی یک سری قواعد کلی وجود دارد که رعایت آن ها به بهبود کیفیت خبر شما کمک بسیار زیادی می کند و باید دانست که این قواعد در خبرنویسی ضرورت دارند.

۱- ساده‌ نویسی؛ خبر بهتر است ساده، روان، قابل فهم و به زبان همه مردم باشد، یعنی اگر هر کسی یا هر قشری که خبر شما را می خواند بتواند با آن ارتباط برقرار کند.

۲- تازگی؛ خبر، باید نسبت به خبر روز گذشته تازه‌ تر باشد و اطلاعات جدیدی را در برداشته باشد. خبرنگار باید از بیان تکراری حقایق و بدیهیّات خودداری کند.

۳-کوتاه‌ نویسی؛ یک اصل مهم در خبرنویسی، کوتاه‌ نویسی است؛ که بیشترین اطلاعات در کوتاه‌ ترین متن به مخاطب ارائه شود.

یک مطلب خبری، به ‌طور میانگین نباید از ۳۰۰ تا ۵۰۰ کلمه، تجاوز کند. مگر در خبر های مهم؛ که می ‌توان تا چند ستون، مطلب تنظیم کرد.

۴- تقدّم دیگران؛ خبرنگار و نوشته ‌هایش، باید بیشتر، از دیگران حرف بزند و از خود کمتر سخن به ‌میان آورد، به عبارتی خبرنگار نباید تحلیل خود را در خبر بیاورد.

۵- هماهنگی؛ خبر باید به‌ شکلی تنظیم شود، که بخش‌ های گوناگون آن (تیتر، لید، متن) و جملات متن خبر، با یکدیگر هماهنگی و تطابق لازم را داشته باشند.

آن‌ چه که خبر را جذّاب و مخاطب را به خواندن، دیدن و یا شنیدن آن ترغیب می‌ کند، ارتباط و هماهنگی بین اجزای آن است.(ساندیچی بودن خبر)

۶- جامعیّت؛ یکی از مفاهیم اصولی و مهم خبر نویسی، جامعیّت خبر است. یعنی اینکه تا حد امکان، خبرنگار یا دبیر خبر، باید همه اطلاعات مربوط به رویداد را جمع‌ آوری و در بسته‌بندی خوب و جذّاب تنظیم و باید سعی کند به همه پرسش‌ هایی که در ذهن مخاطب است، پاسخ دهد.

۷- درست‌ نویسی؛ هنگام درست ‌نویسی، رعایت اصول نگارشی، چه در صحیح نوشتن کلمات و ترکیب ‌ها و چه در نوشتن ساختمان صحیح جملات، بسیار اهمیت دارد و به موازات آن، چنانچه متن ترجمه‌ شده باشد، رعایت اصول ترجمه ضروری دارد.

عوامل موثر در درست نوشتن، آگاهی و مهارت خود نویسنده است؛ چون مفهومی را که او به شیوه خاص خود، درک کرده و می‌ خواهد به خواننده منتقل کند، خودش بهتر از هر کس می ‌شناسد. پس لازم است نویسندگان با مطالعه متون معتبر و وزین ادبی، مهارت درست‌ن ویسی خود را افزایش دهند.

۸- ترجیح اصطلاحات؛ در نوشتن خبر، باید کلمات مصطلح را بر کلمات صحیح ولی نامأنوس، ترجیح داد و هرجا کلمه ‌ی فارسی وجود داشت، از به ‌کار بردن کلمات عربی یا اروپایی خود داری کرد.

برای مثال بسیاری ار خبرنگاران از کلمه افتتاح استفاده می کنند، در صورتی این کلمه عربی است و صحیح آن عبارت گشایش است.

۹- آغاز با کلمات مناسب؛ هرگز نباید جملات را با کلمات امروز، دیروز، فردا و یا اعداد شروع کرد.(البته اگر خبر از ارزش تازگی برخوردار باشد نیاز است که از این کلمات استفاده کنیم).

برای مثال : صبح امروز تهران لزرید.

۱۰- شروع مناسب پاراگراف ‌ها؛ نباید دو پاراگراف پشت سر هم را با یک کلمه آغاز کرد.

۱۱- اطمینان به صحت خبر؛ اطمینان نویسنده به صحت خبر منتشره.

۱۲- سابقه خبر؛ یکی از مسائل اساسی در خبرنویسی که در فهم بهتر خبر به مخاطب کمک می‌کند، ذکر سابقه خبر یا در اصلاح بک گراند است.

بسیاری از خبرنگاران برای ذکر سابقه خبر، جمله آن را با عباراتی چون "گفتنی است" و "لازم به ذکر است" شروع می کنند که این کار اشتباه است، یعنی معنایی ندارد و حشو به حساب می آید.

۱۳- منبع خبر؛ منبع خبر در ادبیّات خبر نویسی از اهمیت زیادی برخوردار است. در مطبوعات، معمولاً منبع خبر در ابتدای خبر، یعنی قبل از لید نوشته می‌شود؛ ولی در اخبار رادیو و تلویزیون، منبع خبر، بنابه ضرورت ممکن است در ابتدای لید یا در متن خبر آورده شود.

شناسایی ۴۵ جانباخته دیگر ایرانی در منا

ایرانی بودن ۴۵ جان باخته فاجعه منا طبق اعلام مرکز پزشکی قانونی عربستان قطعی شد.

وزیر بهداشت: احتمال بازداشت حجاج ایرانی

وزیر بهداشت گفت: “بخشی از مفقودین ممکن است جزو دستگیر شدگان و در بازداشتگاه‌ ها و…

بابک زنجانی کیست و علت جنجالش ؟!

نام بابک زنجانی اواخر سال ۱۳۹۱ وقتی برای نخستین بار سر زبان‌ها افتاد که محمود احمدی‌نژاد، رئیس جمهور وقت…

حضور احمدی نژاد در مراسم ختم نوروزی + عکس

رییس جمهور سابق کشور ایران که با محافظین اش در مراسم ختم هادی نوروزی شرکت کرده و …

آخرین وضعیت دو خبرنگار مفقودی صدا و سیما

رئیس ستاد حج و زیارت سازمان صدا و سیما دیروز اعلام کرده است که هنوز اطلاعی از وضعیت…

جشن مردم مشهد پس از پیروزی تیم والیبال

مردم مشهد پس از پیروزی تیم ملی والیبال در مقابل آمریکا به خیابان ها آمدند و این پیروزی را جشن گرفتند.

الهام چرخنده: ضرب و شتم من شایعه است

در پی انتشار اخبار و شایعات گسترده مبنی بر سوءقصد به الهام چرخنده و مضروب‌ شدن…

جزئیات سوء قصد به الهام چرخنده در مشهد

یکی از نزدیکان الهام چرخنده در مشهد که از سوءقصد به این بازیگر ارزشی اطلاع داشت در…

  • اشتراک در خبرنامه خبرآموز

    FBFPowered by ®Google Feedburner

  • حمایت می کنیم

    بنیاد کودک محک