امروز : جمعه ۷ اردیبهشت ۱۳۹۷

بازار جهانی خبرنگاران تلویزیون

خبرآموز: خبرنگاران در حقیقت مسیر های اصلی تور خبرگیری در بنگاه های خبری نوشتاری، شنیداری و دیداری از جمله تلویزیونند.

مخاطبان – قدرت و توان حرفه ای هر شبکه تلویزیونی را در حضور یافتن به موقع در مرکز رویدادها از طریق شبکه گسترده خبرنگاران و تصویربردارن می دانند.

اولین چالشی که برای مدیریت حوزه خبرنگاران شبکه های فراملیتی وجود دارد، شناسایی افراد حرفه یی در مناطق جغرافیایی است که برای مالکان – سهامداران و مدیران رسانه در اولویت قرار دارد.

بهره گیری از خبرنگاران مقیم نسبت به اعزام خبرنگار به کانون رخدادها که قرار است ماموریت خبری در آن صورت پذیرد -برتری دارد به جز اینکه ماموریت کوتاه مدت یا برای پوشش یک رویداد ویژه باشد.

نا آشنایی با زبان، عدم شناخت منابع خبری، بروز احساس دلتنگی برای خبرنگار و خانواده اش – سخت بودن امد و شد بخاطر گرفتن روادید و …از جمله مشکل های فراروی خبرنگاران اعزامی است.

به کارگیری خبرنگار معمولاً با انجام مکاتبه، دریافت زندگی نامه کاری و ارزیابی توان حرفه یی از طریق بررسی چند نمونه کار تلویزیونی صورت می گیرد.

نیروی رسانه یی معمولاً بعد از توافق اولیه بصورت ازمایشی به مدت یک ماه با شبکه های فراملیتی کار می کنند و در صورت توافق دو طرف – منجر به بستن قرارداد یک ساله می شود.

جذب نیروی حرفه اب تلویزیونی هم اکنون در قالب بازار نانوشته نیروی انسانی رسانه یی انجام می گیرد که حتی دستمزد افراد طبق تجربه، تحصیلات و مهارت در حوزه گویندگی، دبیری و سردبیری و خبرنگاری تقریبا با اندکی تفاوت قابل چانه زنی است.

ایجاد تعادل در نگاه به رخدادهای خبری می طلبد که حتی در اتاق خبر نیز از همه ملیت ها گردهم اورده شوند.

سیاست بهره گیری از نیروهایچند ملیتی در شبکه های عرب زبان از شاخ افریقا شامل مغرب – تونس – موریتانی و مصر تا سوریه – لبنان و فلسطین و کشورهای حوزه خلیج فارس را شامل می شود.

شبکه های انگلیسی زبان هم به استفاده از نیروهای انگلوساکسون  اکتفا نمی کنند بلکه حتی نیروهای اسیایی و افریقایی نیز به خدمت گرفته می شوند.

ایجاد چندین شبکه عرب زبان خبری در سالهای گذشته البته سبب ایجاد جهشتی در حقوق نیروهای حرفه یی تلویزیونی  شده است. جریان روان نیروی کاری که  در رسانه های تصویری وجود دارد، نمادی از این بازار پویای رسانه یی است.

بسیاری از نیروهای بی بی سی عربی بعد از تعطیلی به الجزیره پیوستند.

خانم عزه زفتاوی از بی بی سی به العالم آمد.

ریاض معسعس که افزون بر ۳۵ سال سابقه کار رسانه یی داشت هم از الجزیره به العالم پیوست.

عثمان الطیف و عباس ناصر الز العالم به الجزیره رفتند و ریاض محمد به العربیه رفت.

شماری از نیروهای جوان  شبکه های ملی و فراملیتی هم به الحره رفتند.

ایجاد شبکه های در حال تاسیس بی بی سی عربی و شبکه عرب زبان روسیه نیز سبب شده است تا موج تازه یی از جابجایی نیروهای حرفه یی شروع شود.

شبکه های انگلیسی زبان روسیه و امریکای لاتین و شبکه انگلیسی زبان در حال بنیاد فرانسه هم خبری خوشایند برای خبرنگاران انگلیسی زبان است.

حقوق و مزایا، شهرت بنگاه خبری – شرایط کار و خط مشی شبکه تلویزیونی از موضوعاتی است که نیروهای حرفه یی رسانه یی برای انتخاب محل کار در نظر می گیرند.

مدیریت در حوزه خبرنگاران بایستی درک درستی از شرایط روز بازار کار خبرنگاران داشته باشد و گرنه برداشتن حتی اولین گام در این مسیر با دشواری مواجه می شود.

هدایت مستمر و بکارگیری خبرنگاران در چارچوب خط مشی رسانه تصویری البته کار چندان ساده یی نیست.

شبکه های تلویزیونی توانایی آن را ندارد که در همه کانونهای خبری اقدام به ایجاد دفتر و خرید دستگاههای ارسال تصویر مانند (اس ان جی ) کنند.

ایجاد این امکانات در بعضی از حوزه ها مقرون به صرفه نیست و بعضی دولت ها نیز، مجوز لازم برای گشایش دفتر یا استقرار دستگاههای ارسال تصویر برای شبکه ها صادر نمی کنند. این موضوع بعضاً انحصار برای برخی شرکتها را در پی داشته است.

بعضی از شرکتهای خدمات رسانی تصویری در دنیا وجود دارند که به شبکه های تلویزیونی خدمات ارائه می دهند. رویترز انگلیسی و ای پی تی ان آمریکایی، اصلی ترین شرکتهای فعال در این حوزه اند.

اخلاص ترکیه، سواتل، پی ام سی سی فلسطین و بسیاری از شبکه های تلویزیونی ملی نیز در کشورهای محل استقرار -اقدام به در اختیار قراردادن امکانات فنی به متقاضیان می کنند.

این شرکتها نه فقط گروه فیلمبرداری بلکه حتی خدمات بعدی شامل تدوین و ارسال از طریق ماهواره نیز در اختیار شبکه های تلویزیونی قرار می دهند.

شرکت هایی نیز هستند که نقش واسطه را ایفا می کنندو و کار یافتن خبرنگار طبق سفارش رسانه تلویزیونی را هم بر عهده می گیرند. گردش نیروی حرفه یی در حقیقیت در چارچوب یک بازار جهانی است که همگان در صدد کسب سود مادی و معنوی از ان هستند.

نا اشنایی صاحبان بنگاههای خبری که در این بازار پای می نهند ممکن است خسارت مادی و معنوی جبران ناپذیری را بر شبکه تلویزیونی تحمیل کند.

انحصار در حوزه انتقال تصویر تلویزیونی در دنیا کاملاً مشهود است و این احتمال دور از ذهن نیست که روزی این شرکتها که سکان هدایت اصلی ترین آنها در دست غربی ها است از ارائه خدمت به رسانه هایی که در چارچوب تفکر آنان نگنجند، خودداری کند.

کمبود نیروی حرفه یی – نبود تجهیزات انتقال تصویر دست کم در بعضی از کانونهای اصلی خبری و نداشتن ماهواره مستقل یا ملی سه نقطه آسیب پذیر رسانه هایی است که تمایلی برای پیروی از جریان مسلط نظام اطلاع رسانی بین المللی را ندارند.f.t :

سلام من بسیار به خبرنگاری علاقمندهستم و خبرنگار خبرگزاری پانا میباشم بسیار علاقمند هستم روزی در خبرگزاری صدا و سیما مشغول به کارشوم. برای این هدف بسیار تلاش میکنم…….پیش به سوی موفقیت

admin :

سلام، امیدوارم زودتر به هدف خود برسید، برای ورود به صدا و سیما باید اول وارد باشگاه خبرنگاران بشید، زمان رو از دست ندهشناسایی ۴۵ جانباخته دیگر ایرانی در منا

ایرانی بودن ۴۵ جان باخته فاجعه منا طبق اعلام مرکز پزشکی قانونی عربستان قطعی شد.

وزیر بهداشت: احتمال بازداشت حجاج ایرانی

وزیر بهداشت گفت: “بخشی از مفقودین ممکن است جزو دستگیر شدگان و در بازداشتگاه‌ ها و…

بابک زنجانی کیست و علت جنجالش ؟!

نام بابک زنجانی اواخر سال ۱۳۹۱ وقتی برای نخستین بار سر زبان‌ها افتاد که محمود احمدی‌نژاد، رئیس جمهور وقت…

حضور احمدی نژاد در مراسم ختم نوروزی + عکس

رییس جمهور سابق کشور ایران که با محافظین اش در مراسم ختم هادی نوروزی شرکت کرده و …

آخرین وضعیت دو خبرنگار مفقودی صدا و سیما

رئیس ستاد حج و زیارت سازمان صدا و سیما دیروز اعلام کرده است که هنوز اطلاعی از وضعیت…

جشن مردم مشهد پس از پیروزی تیم والیبال

مردم مشهد پس از پیروزی تیم ملی والیبال در مقابل آمریکا به خیابان ها آمدند و این پیروزی را جشن گرفتند.

الهام چرخنده: ضرب و شتم من شایعه است

در پی انتشار اخبار و شایعات گسترده مبنی بر سوءقصد به الهام چرخنده و مضروب‌ شدن…

جزئیات سوء قصد به الهام چرخنده در مشهد

یکی از نزدیکان الهام چرخنده در مشهد که از سوءقصد به این بازیگر ارزشی اطلاع داشت در…

  • اشتراک در خبرنامه خبرآموز

    FBFPowered by ®Google Feedburner

  • حمایت می کنیم

    بنیاد کودک محک