امروز : پنج شنبه ۲ فروردین ۱۳۹۷

خبرآموز: تصویر سازی از حکومت ها (image creating) یکی از نگرانی های مهم مشاوران رسانه یی نهادهای قدرت است.

رسانه های نوشتار ی – شنیداری و دیداری در ایجاد تصویر مثبت یا منفی در افکار عمومی نقش اصلی را ایفا می کنند.

حکومت ها همواره تلاش می کنند تصویری به جامعه ارائه دهند که با اقبال مردمی توام باشد. این تصویر بیشتر با بینش ها و گرایشهای دولتمردان همسویی معناداری دارد.

اولین گام برای ایجاد تصویر مثبت – سعی حکومت ها در عقلانی جلوه دادن تصمیم ها یشان نزد افکار عمومی است.

کارکرد حکومت ها در بعضی حوزه های سیاسی – اقتصادی یا فرهنگی ممکن است با حقیقت همخوان نباشد ولی این امکان وجود دارد که به صورت یک واقعیت خدشه ناپذیر در ذهن مخاطب جا انداخته شود.

افکار عمومی بیشتر ذهنیتی که از سران یا نهادهای قدرت در اختیار دارند با تصویری که رسانه ها از ان فرد یا حکومت ارائه می دهند تا حدود زیادی یکسان است.

این موضوع تا ان حد از اهمیت برخوردار است که تصویر رهبران نزد افکار عمومی با تصویر ان مملکت یا نهاد یکسان گرفته می شود.

تصویر سازی رهبران عصر نوین با نوع تصویری که از سران در گذشته وجود داشته است بسیار فرق دارد.

مدیران در گذشته با کمتر نمایان شدن در نزد افکار عمومی تلاش می کردند چهره یی مقتدر و دست نیافتنی از خود به نمایش بگذارند. این شیوه در میان سران بلوک شرق تا یکی دو دهه پیش نیز همچنان وجود داشت.

بوریس یلتسین رییس جمهور پیشین روسیه که زمان امدنش به کرملین با برژنف صدر هیات رییسه شوروی سابق فقط به اندازه عمر سیاسی گورباچف فاصله داشت با لباس راحتی مقابل دوربین ها در ژاپن ماهیگری می کرد.

برژنف بسیار کم در انظار عمومی هویدا می شد و زمانی نیز که در تلویزیون دیده می شد چندین عضو کا گ ب که بارونی های سیاه یقه بلند پوشیده بودند از پشت عینک های دودی  همه چیز را زیر نظر داشتند.

ولادمیر پوتین نیزکه با گذر از راهروهای کا گ ب به کرملین پا نهاده است با استفاده از هنر رزمی جودوکار که در ان مهارت دارد برابه آسانی حتی با کودکان در مقابل دوربین ها به رقابت می پردازد تا مردمی بودنش را اثبات کند.

ریوتارو هاشی موتو شمشیر باز و جونیچیرو کوایزومی هم با استفاده از مدل ویژه موهایش که به بتهون شبیه است دو نخست وزیر پیشین و کنونی زاپن هستند که در میان ساستمداران هنرمند سرزمین افتاب تابان بی همتایند.

جورج بوش رییس جمهور سابق آمریکا و تونی بلر نخست وزیر انگلیس هم که از بس مقابل دوربین ها تمرین کرده اند شاید در دوران بازنشستگی بتوانند دست کم به حرفه هنرپیشگی سرگرم شوند.

 جورج بوش وقتی می خواهد سخنرانی کند ترکیبی از زنان و مردانی از نژادهای  گوناگون پشت سرش ردیف می شوند تا به بیننده تنوع نژادی و وحدت ملی امریکا را القا کند.

رهبران جهان سوم نیز به سرعت با در پیش گرفتن این شیوه رفتاری در مسیر تصویر سازی نزد افکار عمومی گام بر می دارند . بعضی رهبران هستند که هنوز رغبتی برای بهره گیری از این شیوه نشان نمی دهند.

کیم جونگ ایل رهبر کره شمالی در زمره افرادی است که هنوز نیز بسختی در برابر دوربین خبرنگاران قرار می گیرد . سفرهایش بی سر و صدا صورت می گیرد و مردم کمتر لبحند او را دیده اند.

بعضی حکومت های پادشاهی یا رییسان جمهور مادام العمر هم هنوز با اکراه  تن به ارائه بازیهای جدی مقابل دوربین می دهند هرچند الیزابت دوم ملکه انگستان نیز امسال در هشتادمین سالگرد تولدش با رفتن به میان مردم ازکودکان بادکنک گرفت و اکی هیتو امپراتور ژاپن هم سوار بر خودرو در شهر می شود تا بر خندق دربار بسوی مردم پل بزند.

تصویر سازی از یک کشور یا رهبر صرفا کاربرد داخلی ندارد.پای بندی به اندیشه دهکده جهانی سبب شده است تا یک اظهار نظر بسرعت در گیتی منتشر شود.

خبرگزاری های فراملیتی فرانس پرس- رویترز و ای پی و خبرگزاریهای تصویری رویترز و ای پی تی ان در تصویر سازی جهانی نقشی کانونی دارند.

دیگر رسانه ها نیز در این حوزه نقش افرین هستند ولی به نظر می رسد که بیش از ۷۰ درصد خبر یا تصویری که از رهبران یا کشورهای جهان سوم منتشر می شود بصورت مستقیم یا غیر مستقیم تابعی از نگاه این چند بنگاه اصلی خبررسانی است.

تصویر ایران :

 ایران در زمره کشورهای انگست شماری است که در بسیاری از رخدادهای جهانی نقش افرین است.

بسیاری از کارشناسان معتقدند که نظام نوین جهانی بدون در نظر گرفتن نقش ایران -ابتر به نظر می رسد.

جهان بعد از فروپاشی نظام کمونیستی بسوی تک قطبی شدن پیش می رفت ولی ایران با سردادن شعارهای مبتنی بر ارزشهای دینی در مقابل این جریان قرار گرفت.

کشورهای عربی یکی پس از دیگری بصورت اشکار و پنهان برای شناسایی موجودیت اسراییل چراغ سبر نشان دادند اما ایران از بازگو کردن منویاتش در نامشروع بودن رزیم صهیونیستی هرگز ابا نداشته است.

وجود تصویر مثبت نزد افکار عمومی از کشورها یا رهبرانی که اداره جهان بر مبنای اندیشه انگلوساکسونی را به چالش کشیده اند بی تردید با منافع نظام سلطه مغایرت دارد.

ایران در زمره چنین نظامهایی است که از اندونزی تا مصر و از فلسطین تا امریکای لاتین هوادارانی دارد.

سکوت یا تحریف دو اصل راهبردی برای تصویر سازی هدفمند است.

 الف :سکوت :

هر انچه که سبب نشان دادن چهره یی روشن و پویا از کشور هدف نزد افکار عمومی شود با بایکوت خبری هوشمندانه رسانه های فراملیتی مواجه می شود.

نتایج تحقیقات نشان می دهد که بیشترین سهم خبرهای ارسالی رسانه های بین المللی از ایران مبتنی بر ارزش تصاد و درگیری است.

 ب : تحریف :

بایکوت خبری در قرن بیست و یکم به موجب تنوع شبکه های اطلاع رسانی چندان کارگشا نیست از این رو شیوه تحریف بهترین محمل برای بیان ارائه تصویری مخدوش در عرصه بین المللی است.

دروغ – تکرار – مبالغه – یک پله جلوتر از دروغ – نشان دادن فرضیه به عنوان اصل مسلم و … در زمره شیوه هایی است که در عملیات روانی از ان بهره برداری می شود.

نقش تصویر در این حوزه از جایگاه کلیدی برخوردار است که اگر با کلام همسو باشد بسیار تاثیر گذار خواهد بود.

غرب به رهبری امریکا بصورت مستمر می گوید که در صدد است تا نگذارد ایران به سلاح هسته یی دست پیدا کند. در این جا هرگز دانش هسته یی صلح امیز مطرح نمی شود.

حدود ۴ دقیقه تصویر از سایت های هسته یی اصفهان و نطنز نیز از طریق ای پی تی ان و رویترز در اختیار رسانه های تصویری قرار داده شده است که همه شبکه ها از ان استفاده می کنند.

در یک سکانس این تصویر مثلثی است که روی ان به انگلیسی واژه خطرناک نوشته شده است. در سکانس بعدی مواد مذابی از یک بشکه به لوله یی دیگر سرازیر می شود که شعله های ان در حال زبانه کشیدن است.

سکانس سوم نیز رییس جمهور سابق خاتمی در حال تماشا روند عملیات توسط دانشمندان ایرانی است که رییس جمهور با دیدن یکباره شعله ها سرش را به عقب می کشد.

سکانس چهارم نیز تصاویری هوایی از درون بالگرد است که در ان وجود ضد هوایی در نزدیکی سایت نطنز مشاهده می شود.

به نطر شما تصویری که مخاطب بی طرف از فناوری هسته یی ایران در ذهنش نقش می بندد بعد از انکه همزمان با بیان هشدار های رامسفلد وزیر دفاع امریکا – چنین تصاویری پخش شود چه خواهد بود؟       

 

شناسایی ۴۵ جانباخته دیگر ایرانی در منا

ایرانی بودن ۴۵ جان باخته فاجعه منا طبق اعلام مرکز پزشکی قانونی عربستان قطعی شد.

وزیر بهداشت: احتمال بازداشت حجاج ایرانی

وزیر بهداشت گفت: “بخشی از مفقودین ممکن است جزو دستگیر شدگان و در بازداشتگاه‌ ها و…

بابک زنجانی کیست و علت جنجالش ؟!

نام بابک زنجانی اواخر سال ۱۳۹۱ وقتی برای نخستین بار سر زبان‌ها افتاد که محمود احمدی‌نژاد، رئیس جمهور وقت…

حضور احمدی نژاد در مراسم ختم نوروزی + عکس

رییس جمهور سابق کشور ایران که با محافظین اش در مراسم ختم هادی نوروزی شرکت کرده و …

آخرین وضعیت دو خبرنگار مفقودی صدا و سیما

رئیس ستاد حج و زیارت سازمان صدا و سیما دیروز اعلام کرده است که هنوز اطلاعی از وضعیت…

جشن مردم مشهد پس از پیروزی تیم والیبال

مردم مشهد پس از پیروزی تیم ملی والیبال در مقابل آمریکا به خیابان ها آمدند و این پیروزی را جشن گرفتند.

الهام چرخنده: ضرب و شتم من شایعه است

در پی انتشار اخبار و شایعات گسترده مبنی بر سوءقصد به الهام چرخنده و مضروب‌ شدن…

جزئیات سوء قصد به الهام چرخنده در مشهد

یکی از نزدیکان الهام چرخنده در مشهد که از سوءقصد به این بازیگر ارزشی اطلاع داشت در…

  • اشتراک در خبرنامه خبرآموز

    FBFPowered by ®Google Feedburner

  • حمایت می کنیم

    بنیاد کودک محک