امروز : پنج شنبه ۲ فروردین ۱۳۹۷

خبرنگارى رادیو

۰۲ اسفند ۱۳۹۳

بازدید : 1066

خبرنگارى رادیو

خبرآموز : خبرنگاران رادیو بیشتر از بین خبرنگارانى که با روش های تهیه و تنظیم خبر مکتوب آشنایی خوبی دارند، انتخاب مى ‌شوند و آموزش این مرحله را به ‌مدت یک تا دو سال در گروه ‌هاى خبر رادیو می گذرانند.

در این مدت زمان خبرنگاران به مهارت ‌هاى توانائى در گفتار، توصیف پدیده‌ ها، اداء کلمات، قدرت بداهه گویی و سرعت در بیان مطالب دست مى ‌یابند و با روش های استفاده از صدا، موسیقی، افکت، سرود و کلام و ساختار خبر رادیو و نیازهاى مخاطبان آن به‌ خوبى آشنا مى ‌شوند.

خبرنگارى از جمله شغل‌ هایى می باشد که به تمرین زیاد نیاز دارد. تهیه خبر سرصحنه و توصیف رویدادها، ممارست و تبحر فراوان مى‌خواهد.

با عنایت به این نکته این شغل با استرس فراوان ناشى از محدودیت ‌ها قید و بندهاى محیط گزارش و اضطراب درونى و اضطراب ناشى از چگونگى نتیجهٔ کار همراه است، بنابراین خبرنگاران با سختی های گوناگون مواجه اند که با درایت مى ‌توانند سد این دشوارى ‌ها را بشکنند و تهیه گزارش را سهل و آسان سازند.

خبرنگارانى که در مرحلهٔ تهیه خبر مکتوب موفق می باشند و در تنظیم آن حاذق و چیره‌ دست شده‌اند، در زمان کار در گروه‌ هاى خبر رادیو بعد از کسب آموزش‌هاى لازم باید اندوخته‌هاى خود را در حضور استادان زبردست پس دهند؛ این کار به این صورت امکان ‌پذیر راست که رسانه‌ها مى‌توانند با دایر کردن کارگاه آموزشی، نحوه و شیو‌ە‌هاى تهیه و ارسال گزارش خبرى را به‌طور عملى به خبرنگاران آموزش دهند.

در این مرحله هرچقدر تعداد خبرنگاران کمتر باشد، امکان بهره گرفتن از آموزش بهتر است.

در کارگاه آموزشى نقاط قوت و ضعف خبرنگاران به‌‌طور وضوح مشخص می گردد و سردبیران مى‌توانند براى استمرار نقاط قوت و جبران نقاط ضعف چاره‌اندیسى کنند.

از دیگر مواردی که در کارگاه آموزشى قابل بررسى است، نمونهٔ فعالیت و کار خبرنگاران است که به‌خوبى مى‌توان آنها را نقد و بررسى کرد.

همزمان با برپائى کارگاه آموزشی، برگزارى کلاس‌هاى تئورى در زمینه‌هاى مختلف نیز ضرورت دارد، خبرنگارى رادیو در مقایسه با تلویزیون هزینهٔ کمترى دارد و تهیه خبر رادیو به نیروى انسانى کمترى نیاز دارد و مراحل کار پیچیده نیست.

خبرنگاران باید تولید خبر هاى رادیوئى را نه فقط در محیط کار، بلکه در منزل نیز تمرین کنند تا تسلط بیشترى براى ارائه خبر پیدا کنند.

از جمله مواردى که یک چهره موفق از خبرنگار نشان مى‌دهد، بیان محاوره‌اى مطالب، خطا نداشتن در گفتار، لحن دلنشین، تکیه بر نقاط جذاب و شنیدنى و پرهیز از موارد غیرجذاب است.

شناسایی ۴۵ جانباخته دیگر ایرانی در منا

ایرانی بودن ۴۵ جان باخته فاجعه منا طبق اعلام مرکز پزشکی قانونی عربستان قطعی شد.

وزیر بهداشت: احتمال بازداشت حجاج ایرانی

وزیر بهداشت گفت: “بخشی از مفقودین ممکن است جزو دستگیر شدگان و در بازداشتگاه‌ ها و…

بابک زنجانی کیست و علت جنجالش ؟!

نام بابک زنجانی اواخر سال ۱۳۹۱ وقتی برای نخستین بار سر زبان‌ها افتاد که محمود احمدی‌نژاد، رئیس جمهور وقت…

حضور احمدی نژاد در مراسم ختم نوروزی + عکس

رییس جمهور سابق کشور ایران که با محافظین اش در مراسم ختم هادی نوروزی شرکت کرده و …

آخرین وضعیت دو خبرنگار مفقودی صدا و سیما

رئیس ستاد حج و زیارت سازمان صدا و سیما دیروز اعلام کرده است که هنوز اطلاعی از وضعیت…

جشن مردم مشهد پس از پیروزی تیم والیبال

مردم مشهد پس از پیروزی تیم ملی والیبال در مقابل آمریکا به خیابان ها آمدند و این پیروزی را جشن گرفتند.

الهام چرخنده: ضرب و شتم من شایعه است

در پی انتشار اخبار و شایعات گسترده مبنی بر سوءقصد به الهام چرخنده و مضروب‌ شدن…

جزئیات سوء قصد به الهام چرخنده در مشهد

یکی از نزدیکان الهام چرخنده در مشهد که از سوءقصد به این بازیگر ارزشی اطلاع داشت در…

  • اشتراک در خبرنامه خبرآموز

    FBFPowered by ®Google Feedburner

  • حمایت می کنیم

    بنیاد کودک محک