امروز : پنج شنبه ۳ خرداد ۱۳۹۷

خبرنگاری اینترنتی

خبرآموز : خبرنگاری اینترنتی دارای ویژگی مشترکی با خبرنگاری مطبوعاتی و رادیو تلویزیونی و مشخصه های خاص اینترنت است.

مقالات خبری تارنما ها، مثل مطبوعات، برای خوانده شدن تنظیم می‌ شوند. در سایر موارد، مخاطب می‌تواند قطعات ویدئویی را مشاهده کند که چنین ویژگی به تلویزیون شباهت دارد.

گزارش‌ های خبری که از همه ‌امکانات این رسانه جدید بهره می‌گیرند به خواننده امکان مشارکت داده تا مسیر حرکت خود را در اطلاعات ارایه شده انتخاب کند.

نورا پال، مدیر موسسه مطالعات رسانه‌های جدید در دانشگاه مینسوتا می‌گوید، "اشکال جدید گزارش، میزانی از کنترل را در اختیار مخاطب قرار می‌دهند."

جاناتان دوب، ناشر  CyberJournalist.net، تارنمایی در مورد تاثیرات اینترنت و دیگر فناوری‌ ها بر رسانه‌ها، می‌گوید:"خبرنگاران اینترنتی باید هم زمان در چند سطح گوناگون فکر کنند: کلام، ایده، داستان، ساختار، طرح، عوامل داخلی، صدا، تصویر، عکس، داوری خبری."

کار تلویزیون نمایش اخبار است. کار مطبوعات روایت و توضیح اخبار است. نقش اینترنت، به نمایش گذاشتن، روایت کردن، نشان دادن و تبادل نظر است. برای این کار، خبرنگاران اینترنتی با به کار بردن انواع گوناگونی از اشکال، گزارش اطلاعاتی را به صورت چندگانه ارایه می‌ دهند.

اساسی‌ ترین شکل گزارش اینترنتی "چاپ همراه با اطلاعات جانبی" نام دارد و از یک گزارش متن شامل اشکال اضافی نظیر عکس، صدا و تصویر و لینک به اطلاعات بیشتر تشکیل می‌شود.

با قرار دادن پیوندهای گوناگون در صفحات، خبرنگاران می‌توانند مخاطب را برای گرفتن اطلاعات بیشتر در تارنماهای دیگرهدایت کنند که این اطلاعات ممکن است از منابع خارج از سازمان خبری بوده و شامل زمینه‌ها و تاریخچه مساله مورد نظرباشد.

گزارش‌ های اینترنتی می‌توانند با اضافه کردن پیوند‌هایی به بانک‌های اطلاعاتی با قابلیت جستجوی استفاده کننده غنی‌تر شوند.

شیوه جدید دیگری، بهره‌برداری از تصاویر چندرسانه‌ای طراحی شده برای نشان دادن گزارش‌ها است. عناصر گرافیکی به صورت خطی چیده می‌شوند، ولی استفاده کننده می‌تواند آن‌ها را مستقل از یکدیگرانتخاب کند.

ابزاری که امکان گشت و گذار ‌٣۶٠ درجه ای از محلی را فراهم می‌آورند نیز سبب غنی‌تر شدن گزارشگری اینترنتی می‌شوند.

کارتون‌ های تهیه شده توسط نرم‌افزار فلش نیز امکان ایجاد محتویات درهم کنشی را به شما می‌دهند: ویدئو، گرافیک، و کارتون.

تارنماهای اینترنتی حتی با تبدیل اطلاعات به یک سری پرسش و پاسخ و آزمونی کوتاه که طی آن استفاده کننده می‌تواند از آنچه خبرنگار دریافته است مطلع شود، اقدام به ارایه گزارش می‌کنند.

به گفته جاناتان دوب، نگارش اینترنتی ترکیبی از تحریر مطبوعاتی و رادیو تلویزیونی است. او معتقد است که سبک کوتاه و ساده مورد علاقه رادیو و تلویزیون، سبب آسانی دنبال کردن متون اینترنتی می‌شود.

اما او می‌گوید تعداد بسیاری از تارنماها نسبت به قواعد تحریر خوب بی توجه هستند. دوب می‌گوید لحن محاوره معمولی مناسب است، اما املای صحیح و رعایت قواعد دستورزبان نیز اهمیت دارد.

اسکات اتکینسون، مدیر خبری تلویزیونی می‌گوید بهترین توصیه او این است که برای اینترنت طوری بنویسید که برای دوستی نامه الکترونیکی می‌ نویسید.

او می‌گوید، "این به معنای املای غلط واژه‌ ها، بی‌توجهی به ساختار گزارش، یا عدم ارایه مقدمه نیست. بلکه به ابن معنا است که تا می ‌توانید شیوه دوستانه را برگزینید."

خبرنگاری اینترنتی می‌ تواند به مخاطب این امکان را بدهد تا از طریق پست الکترونیکی یا حتی گفتگوی زنده فورا و مستقیما با نویسنده یا سردبیر نشریه ارتباط برقرار کنند.

علاوه براین، بسیاری از تارنما های محلی برای درج حواث، نظرات مخاطبین خود را در نظر می‌گیرند تا دیگران نیز بتوانند با مشاهده این مطالب اظهار نظر کنند.

شناسایی ۴۵ جانباخته دیگر ایرانی در منا

ایرانی بودن ۴۵ جان باخته فاجعه منا طبق اعلام مرکز پزشکی قانونی عربستان قطعی شد.

وزیر بهداشت: احتمال بازداشت حجاج ایرانی

وزیر بهداشت گفت: “بخشی از مفقودین ممکن است جزو دستگیر شدگان و در بازداشتگاه‌ ها و…

بابک زنجانی کیست و علت جنجالش ؟!

نام بابک زنجانی اواخر سال ۱۳۹۱ وقتی برای نخستین بار سر زبان‌ها افتاد که محمود احمدی‌نژاد، رئیس جمهور وقت…

حضور احمدی نژاد در مراسم ختم نوروزی + عکس

رییس جمهور سابق کشور ایران که با محافظین اش در مراسم ختم هادی نوروزی شرکت کرده و …

آخرین وضعیت دو خبرنگار مفقودی صدا و سیما

رئیس ستاد حج و زیارت سازمان صدا و سیما دیروز اعلام کرده است که هنوز اطلاعی از وضعیت…

جشن مردم مشهد پس از پیروزی تیم والیبال

مردم مشهد پس از پیروزی تیم ملی والیبال در مقابل آمریکا به خیابان ها آمدند و این پیروزی را جشن گرفتند.

الهام چرخنده: ضرب و شتم من شایعه است

در پی انتشار اخبار و شایعات گسترده مبنی بر سوءقصد به الهام چرخنده و مضروب‌ شدن…

جزئیات سوء قصد به الهام چرخنده در مشهد

یکی از نزدیکان الهام چرخنده در مشهد که از سوءقصد به این بازیگر ارزشی اطلاع داشت در…

  • اشتراک در خبرنامه خبرآموز

    FBFPowered by ®Google Feedburner

  • حمایت می کنیم

    بنیاد کودک محک