امروز : یکشنبه ۵ فروردین ۱۳۹۷

خبرنگاری شبکه ای

خبرآموز : تاثیر اینترنت بر خبرنگاری از دو لحاظ، قابل مطالعه است: استفاده از کامپیوتر و اینترنت در خبرنگاری ، سبب نفوذ اینترنت به اتاقهای خبر و کامپیوتر های خبرنگاران شده است و حرفه جدیدی از خبرنگاری را به نام خبرنگاری شبکه ای ، بنیان نهاده است.

استفاده از اینترنت به عنوان ابزاری در رسانه های سنتی، به معنی دسترسی خبرنگاران به آرشیو های قابل جستجو و پایگاه داده ها و منابع خبری موجود در اینترنت است. این روش گزارش هنوز در بسیاری از کشورها در مرحله طفولیت قرار دارد.

بسیاری از محققان، تاثیرات استفاده از کامپیوتر را بر حرفه خبرنگاری و خبرنگاران ، مورد مطالعه و بررسی قرار داده اند و به این نتیجه رسیده اند که با وجود منافع بارز اینترنت اطلاعات بیشتر، منابع بیشتر و قابلیت کنترل بیشتر، بسیاری از خبرنگاران و سردبیران ، مایل نیستند گزارشاتشان به صورت مطلق به اینترنت وابسته باشد.

تحقیقاتی که در انگلستان در مرکز بی .بی .سی به انجام رسیده است ، نشان می دهد که استفاده از تکنولوژی جدید در حرفه خبرنگاری ، اتاق های خبر را با آشفتگی مواجه می کند .

خبرنگاران اظهار می کنند که نبود زمان کافی برای تسلط به این فناوریها و ماهیت اضطراری بودن اینترنت ، سبب بروز فشارهای عصبی می شود.

جنبه دیگر استفاده از کامپیوتر در حرفه خبرنگاری ، مدیریت پست الکترونیک ، گروههای خبری و گفتگوی Online است.

تایید اعتبار اطلاعات در شبکه ، اغلب به علت بی نام و نشان بودن منابع و سرعت ارتباطات ، بسیار دشوار است.

خبرنگاری شبکه ای ، با استفاده از فناوری اینترنت به عنوان یک عامل تعیین کننده و تفکیک ناپذیر، در تعریف کاربردی خود، از انواع دیگر خبرنگاری قابل تمایز می باشد.

خبرنگاران شبکه ای باید تصمیم بگیرند که کدام قالب رسانه ای به بهترین شکل ، گزارش آنها را توصیف می کند قابلیت مالتی مدیا بودن ، در عین حال کدام قالب ، به مردم فرصت ابراز واکنش ، ایجاد ارتباط یا حتی سفارشی کردن برخی از داستان ها را می دهد قابلیت محاوره ای بودن و کدام قالب برای ایجاد پیوند بین داستانها، آرشیوها و منابع دیگر، مناسب است قابلیت فرامتن بودن.

این ایده آل ترین حالت خبرنگاری شبکه ای است که مورد تایید و تبلیغ اکثر خبرنگاران حرفه ای در سراسر جهان است.

 خبرنگاران حرفه ای شبکه در سراسر جهان ، اتفاق نظر دارند که این حرفه ، به طور قطع یک نوع منحصر به فرد از خبرنگاری می باشد.

خبرنگاران در این نوع از خبرنگاری اخبار خود را عمدتا برای اینترنت تولید می کنند و دریکی از چهار حوزه متمایز خبرنگاری شبکه ای ، فعالیت دارند .

سایت های مرجع و طبقه بندی شده

سایت های مرجع و طبقه بندی شده ، نوع دیگر خبرنگاری شبکه ای اند که در سازمان های رسانه ای عادی ، کمتر دیده می شود و با موتور های جستجوی خاص نظیر آلتا ویستا و یاهو، شرکتها و آژانس های تحقیقاتی و حتی افرادی که با خبر و پخش خبر سروکار دارند، در این ارتباط هستند.

در اینجا خبرنگاران شبکه ای پیوند با سایت های خبری موجود در شبکه جهانی وب و پیوندهایی که گاه به وسیله گروههای سردبیری ، طبقه بندی و حتی تفسیر می شوند، ارتباط برقرار می کنند.

این گونه سایت ها بیشتر محتوای خبری ندارند اما گاهی اوقات حیطه هایی را برای گفتگوی همزمان یا تبادل خبر، راهنمایی و پیوند با مردم عادی مثلا از طریق نوعی سیستم تابلوی اعلانات ایجاد می کنند.

سایت هایی که علاوه بر محتوای خبری با محتوای دیگر سایت های وب پیوند دارند، می توانند در این طبقه بندی قرارگیرند.

آنچه که گاه به عنوان خبرنگاری شبکه ای جدید شناخته می شود، پدیده Weblog یا Blog است که شامل یک دفترچه یادداشت روزانه شخصی است که نویسندگان آنها، به ندرت خبرنگارند و معمولا داستانهایی درباره تجربیات خود در شبکه بیان می کنند و خوانندگان را با اظهار نظر دیگران ، درباره محتوایی که به هنگام موج سواری در وب یافت می شود، آشنا می سازند.

این نوع روزنامه نگاری فردی ، معمولا در میان سایت های مرجع یافت می شود و ارتباط محاوره ای محدودی ارایه می کند، ولی از نظر محتوا و اظهار نظر، بسیار غنی است .

سایت های خبرنگاری ، تفسیری توام با اظهار نظر

نوع سوم از سایت های خبری ، سایت های رسانه های خبری و مسائل مربوط به رسانه هاست که بعضا به عنوان یک سایت مرجع و طبقه بندی شده ، ایجاد می شود.

اغلب چند خبرنگار، محتوای خبری را تولید می کنند و در مورد محتوای دیگر سایت های اینترنتی ، نظر می دهند.

این گونه محتوا برحسب فرایند های زیر بنایی تولید رسانه ای ، مورد بحث قرار می گیرد.

شبکه برای رشد خبرنگاری درباره خبرنگاری یا خبرنگاری تفسیری ، مکان بسیار مناسبی است .

در مجموع ، اینترنت به ارتقای جنبه های حرفه ای خبرنگاری ، کمک شایان توجهی کرده است ، به این علت که قابلیت و تمایل آن به انتقاد از خویش ، یکی از خصوصیات منحصر به فرد این حرفه است .

سایت های تبادل نظر و بحث

مهمترین علت موفقیت فناوریهای جدید رسانه های خبری مانند اینترنت و شبکه جهانی وب، این است که مردم علاقمند هستند در سطح جهان و بدون هیچ محدودیتی ، با یکدیگر ارتباط برقرار کنند.

خبرنگاری شبکه ای از این قابلیت اینترنت استفاده کرده و عمدتا به برنامه هایی جهت تبادل نظر و ارایه داستان و غیره در حول یک موضوع خاص، می پردازد که این موضوعات می تواند درباره مبارزات سیاسی ، مخالفت با جهانی شدن (anti globalization) و یا اخبار کامپیوتری باشد.

سایت های زیادی تلاش کرده اند از محبوبیت اینترنت ، استفاده تجاری ببرند و در این راستابه ایجاد محافل عمومی و کم و بیش کنترل شده در خصوص محتوای سایر سایت ها در اینترنت مبادرت کرده اند .این نوع خبرنگاری شبکه ای ، به groupweblog نیز معروف است .

این چهار حیطه مشخص خبرنگاری شبکه ای ، اغلب تا حدودی خصوصیات ویژه محیط شبکه ای که در آن فعالیت می کنند را به کار می برند .این خصوصیات عبارتند از قابلیت فرامتن بودن ، قابلیت چند رسانه ای بودن و قابلیت محاوره ای بودن.

هر یک از این سه قابلیت در وضعیت کنونی ، انوع گوناگون خود را دارد که در زیر به اختصار شرح داده می شود .

قابلیت فرامتن بودن

مشکل فرامتن این است که یک سیستم انتقال برای واحدهای بسته مجزا به وجود می آورد، یعنی سیستمی که امکان درج فقط پیوندهایی را می دهد که به خارج سیستم اشاره می کنند.

باید به خاطر داشته باشیم که متونی که از طریق پیوندها با هم در ارتباطند، می توانند به صورت درونی با دیگر متنهای مربوط به یک متن و یا به صورت خارجی با متنهای موجود در سایر نقاط اینترنت ، مرتبط باشند.

اینها دو نوع متفاوت از قابلیت فرامتن بودن هستند، چون یکی از آنها ما را به محتوای تازه می رساند و دیگری در واقع به پراکنده شدن محتوا منجر می شود .

قابلیت چند رسانه ای بودن

اگر بپذیریم که پهنای باند وقانون کپی رایت هنوز دو عامل مهم در جلوگیری از تولید مالتی مدیای مدرن هستند، می توانیم به مشکلاتی که شرکتهای رسانه ای در یکپارچه کردن اتاق خبر سنتی خود با گروه سردبیری وب و یا یکپارچه کردن محتوا یا حتی اتاقهای خبر مجازی با محتوای تولید شده توسط سایر تامین کنندگان دارند، پی ببریم.

اگر قابلیت چند رسانه ای بودن در سایت های خبری را نتیجه ادغام انواع رسانه های خبری یا یک چارچوب متفاوت محسوب کنیم چارچوبی که در آن تمام بخشهای یک سایت از یک نقطه شروع مالتی مدیا به وجود آمده و روشهای مختلفی را برای استفاده از محتوای سایت به کاربر ارایه می کند، این مساله قابل درک خواهد شد .

قابلیت محاوره ای بودن

کارشناسان، پس از بررسی امکانات محاوره ای سایت های خبری ، به این نتیجه رسیده اند که بیشتر سایت ها، فقط در سطوح رهیابی و عملی، محاوره ای هستند.

آنها بر این باورند که هنوز در وب سایتها، بالاترین سطح قابلیت محاوره ای ، یعنی قابلیت تطبیق با خواستهای کاربرانی که به سایت ها مراجعه می کنند، وجود ندارد .

سایت های خبری کاملا محاوره ای

در خبرنگاری ، محاوره ای بودن بدان معنی است که فعالیت خبرنگاری باید از یک اصل مهم در این حرفه فاصله بگیرد: توزیع اطلاعات در یک قالب واحد صوت ، تصویر، متن. این مساله ممکن است در خبرنگاری شبکه ای به وقوع نپیوندد، ولی من معتقدم که این حیطه خاصی درحرفه رسانه ای است که ما می توانیم آن را برای نخستین بار تجربه کنیم.

 

شناسایی ۴۵ جانباخته دیگر ایرانی در منا

ایرانی بودن ۴۵ جان باخته فاجعه منا طبق اعلام مرکز پزشکی قانونی عربستان قطعی شد.

وزیر بهداشت: احتمال بازداشت حجاج ایرانی

وزیر بهداشت گفت: “بخشی از مفقودین ممکن است جزو دستگیر شدگان و در بازداشتگاه‌ ها و…

بابک زنجانی کیست و علت جنجالش ؟!

نام بابک زنجانی اواخر سال ۱۳۹۱ وقتی برای نخستین بار سر زبان‌ها افتاد که محمود احمدی‌نژاد، رئیس جمهور وقت…

حضور احمدی نژاد در مراسم ختم نوروزی + عکس

رییس جمهور سابق کشور ایران که با محافظین اش در مراسم ختم هادی نوروزی شرکت کرده و …

آخرین وضعیت دو خبرنگار مفقودی صدا و سیما

رئیس ستاد حج و زیارت سازمان صدا و سیما دیروز اعلام کرده است که هنوز اطلاعی از وضعیت…

جشن مردم مشهد پس از پیروزی تیم والیبال

مردم مشهد پس از پیروزی تیم ملی والیبال در مقابل آمریکا به خیابان ها آمدند و این پیروزی را جشن گرفتند.

الهام چرخنده: ضرب و شتم من شایعه است

در پی انتشار اخبار و شایعات گسترده مبنی بر سوءقصد به الهام چرخنده و مضروب‌ شدن…

جزئیات سوء قصد به الهام چرخنده در مشهد

یکی از نزدیکان الهام چرخنده در مشهد که از سوءقصد به این بازیگر ارزشی اطلاع داشت در…

  • اشتراک در خبرنامه خبرآموز

    FBFPowered by ®Google Feedburner

  • حمایت می کنیم

    بنیاد کودک محک