امروز : پنج شنبه ۳ خرداد ۱۳۹۷

قواعد زبانی در کار خبرنگاری

خبرآموز: در هیچ زبانی در حیطه معنی اصلی و معنی‌ های فرعی کلمه‌ها و همچنین معنی حقیقی و معنی‌های مجازی آن‌ها طرف‌گیری، جانب‌داری و تعصب وجود ندارد، ولی شیوه کاربرد کلمه‌ ها در جمله است که می‌تواند مفهوم جمله را طرف‌گیرانه، جانب‌دارانه، یا تعصب‌آمیز نشان بدهد. بنابر این نویسنده خبر یا گزارش باید در کاربرد زبان به موارد زیر توجه داشته باشد:

در زبان فارسی، مثل هر زبان دیگر، کلمه‌هایی وجود دارد که مترادف دانسته می‌شوند، اما در واقعیت این کلمه‌ها، با اینکه در معنای خود به هم نزدیک است، با هم اندکی اختلاف معنی دارند و این چیزی است که در انگلیسی به آن "nuance" می‌گویند. همین "اختلاف جزئی در معنی" است که نویسنده باید به آن توجه داشته باشد و در هر موردی در انتخاب کلمه‌ای از کلمه‌ های مترادف برای بیان مفهوم مورد نظر خود دقیق و محتاط باشد. یک مثل عامیانه هست که تا اندازه‌ای دلالت بر همین موضوع دارد. می‌گویند: "بنشین، بفرما، و بتمرگ، همه در عمل یکسان است، اما در معنی با هم کاملا فرق می‌کنند!"

همین موضوع دقت در انتخاب کلمه مناسب برای مفهوم مورد نظر، در ترجمه از زبان دیگر به فارسی، اهمیت بیشتری پیدا می‌کند. ممکن است که یک مترجم در ترجمه جمله‌‎ای با مراجعه به لغتنامه، مثلاً لغتنامه انگلیسی به فارسی، برای یک کلمه معنایی از معنی‌های گوناگون را انتخاب کند که نویسنده چنان معنایی را در نظر نداشته است و به این ترتیب گفته او تحریف شود. به همین علت توجه مترجم باید بیشتر به مفهوم کلمه در جمله اصلی باشد و در میان معنی‌هایی که برای آن کلمه داده شده است، کلمه‌ای را انتخاب کند که بیان کننده نظر نویسنده متن یا گوینده سخن باشد.

با اینکه می‌توانیم متن خبر یا گزارشی را با رعایت بی‌طرفی کامل با کلمه‌ها و ترکیب‌های مناسب مفهوم‌های مورد نظر بنویسیم، باید توجه داشته باشیم که خواننده آن خبر یا گزارش آن را با لحنی کاملاً بی‌طرفانه بخواند، به این معنی که هیچ کلمه یا ترکیبی را با لحنی بیان نکند که آهنگ یا تکیه صدای او، احساس شخصی او را در ادای آن کلمه یا ترکیب نمایان کند. این را همه می‌دانیم که یک متن عاری از هرگونه طرفداری و جانبداری و تعصب را می‌توانیم طوری بخوانیم که شنونده به فراست دریابد که ما در چه موردهایی از آن متن جانبداری می کنیم.

شناسایی ۴۵ جانباخته دیگر ایرانی در منا

ایرانی بودن ۴۵ جان باخته فاجعه منا طبق اعلام مرکز پزشکی قانونی عربستان قطعی شد.

وزیر بهداشت: احتمال بازداشت حجاج ایرانی

وزیر بهداشت گفت: “بخشی از مفقودین ممکن است جزو دستگیر شدگان و در بازداشتگاه‌ ها و…

بابک زنجانی کیست و علت جنجالش ؟!

نام بابک زنجانی اواخر سال ۱۳۹۱ وقتی برای نخستین بار سر زبان‌ها افتاد که محمود احمدی‌نژاد، رئیس جمهور وقت…

حضور احمدی نژاد در مراسم ختم نوروزی + عکس

رییس جمهور سابق کشور ایران که با محافظین اش در مراسم ختم هادی نوروزی شرکت کرده و …

آخرین وضعیت دو خبرنگار مفقودی صدا و سیما

رئیس ستاد حج و زیارت سازمان صدا و سیما دیروز اعلام کرده است که هنوز اطلاعی از وضعیت…

جشن مردم مشهد پس از پیروزی تیم والیبال

مردم مشهد پس از پیروزی تیم ملی والیبال در مقابل آمریکا به خیابان ها آمدند و این پیروزی را جشن گرفتند.

الهام چرخنده: ضرب و شتم من شایعه است

در پی انتشار اخبار و شایعات گسترده مبنی بر سوءقصد به الهام چرخنده و مضروب‌ شدن…

جزئیات سوء قصد به الهام چرخنده در مشهد

یکی از نزدیکان الهام چرخنده در مشهد که از سوءقصد به این بازیگر ارزشی اطلاع داشت در…

  • اشتراک در خبرنامه خبرآموز

    FBFPowered by ®Google Feedburner

  • حمایت می کنیم

    بنیاد کودک محک