امروز : یکشنبه ۵ فروردین ۱۳۹۷

مشکلات خبرنگاری

خبرآموز : شاید مهمترین دغدغه‌ های شغل خبرنگاری را در دوران کنونی بتوان در این امر دانست که مدیریت رسانه‌ ها برعهده افرادی گذاشته شده است که از جنس رسانه و از اهالی مطبوعات نیستند.

این مدیریت غیر رسانه ‌ای به جنس کار که جنسی نیازمند کنش‌ های رسانه‌ ای در برابر رفتار علمی‌ رسانه‌ ای است لطمه جدی وارد می‌کند.

سوال اساسی در این میان آن است که چند درصد از مدیران مسوول روزنامه‌ ها و خبرگزاری‌ ها خود قبلا مراحل گوناگون خبرنگاری تا رسیدن به بالاترین مقامی‌ که اکنون بر پشت صندلی آن تکیه زده‌اند را پشت سر گذارده‌اند تا از دغدغه ‌های خبرنگار به معنی کامل با خبر باشند.

این موضوع در مشاغل دیگر بسیار نمود دارد تا جایی که به عنوان مثال در بسیاری از مشاغل دیگر که حتی مثل روزنامه‌ نگاری پر خطر نیز به شمار نمی‌روند توجه به مدیریت مرتبط انتخاب می‌شوند و اصولا اجازه کار به افرادی غیر مرتبط با شغل مربوط را نمی‌دهند.

نویسنده این یادداشت ادامه داده است: به عقیده من روزنامه ‌نگاری مثلا با شغلی نظیر جراحی هیچ تفاوتی ندارد و به عنوان مثال هیچ رییس بیمارستانی اکنون در ایران پیدا نمی‌شود که پیش از اینکه به این شغل منصوب شود، مثلا مشاور فلان ارگان مربوط در اموری غیر مرتبط با این امر باشد.

اصلا این یک سوال است که معاونت مطبوعاتی ارشاد باید به آن پاسخی آماری داده تا اهالی مطبوعات نیز به صحت و سقم این ادعا بیشتر آشنا شوند که چند درصد مدیران رسانه‌ای ایران قبلا درس خوانده رسانه یا حتی کارکرده در این شغل می باشند.

مدیریت سیاسی رسانه‌ ها که از آن‌ها تریبونی برای احزاب گوناگون ساخته، سبب شده است تا خبرنگاری در ایران قبل از آنکه یک شغل به‌شمار رود، مفر و راه گریزی برای گذران دوره‌ای مدیریتی برای ایشان و البته ارتقاء شغلی آن‌ها ایجاد کند.

در صدر مشکلات صنفی خبرنگاران باید به نبود امنیت شغلی برای آنها اشاره کرد که هیچ خبرنگاری نسبت به فردای روز خویش مطمئن نیست.

این موضوع از آن روز بیشتر جلوه می‌کند که فارغ‌ التحصیلان بی ‌شمار این رشته که اکنون در خاورمیانه حرف اول را نیز می‌ زنند پس از مدت کوتاهی فعالیت در یک رسانه به علت آنکه صاحبان رسانه به دلیل مشکلات مالی یا غیرمالی تصمیم به تعطیلی رسانه خویش می‌زنند و این سبب می‌شود که خبرنگار بی‌هیچ علت موجه از کار خویش اخراج شده و تعریف بی‌ امنیتی در شغل خبرنگاری معنی می‌شود.

شناسایی ۴۵ جانباخته دیگر ایرانی در منا

ایرانی بودن ۴۵ جان باخته فاجعه منا طبق اعلام مرکز پزشکی قانونی عربستان قطعی شد.

وزیر بهداشت: احتمال بازداشت حجاج ایرانی

وزیر بهداشت گفت: “بخشی از مفقودین ممکن است جزو دستگیر شدگان و در بازداشتگاه‌ ها و…

بابک زنجانی کیست و علت جنجالش ؟!

نام بابک زنجانی اواخر سال ۱۳۹۱ وقتی برای نخستین بار سر زبان‌ها افتاد که محمود احمدی‌نژاد، رئیس جمهور وقت…

حضور احمدی نژاد در مراسم ختم نوروزی + عکس

رییس جمهور سابق کشور ایران که با محافظین اش در مراسم ختم هادی نوروزی شرکت کرده و …

آخرین وضعیت دو خبرنگار مفقودی صدا و سیما

رئیس ستاد حج و زیارت سازمان صدا و سیما دیروز اعلام کرده است که هنوز اطلاعی از وضعیت…

جشن مردم مشهد پس از پیروزی تیم والیبال

مردم مشهد پس از پیروزی تیم ملی والیبال در مقابل آمریکا به خیابان ها آمدند و این پیروزی را جشن گرفتند.

الهام چرخنده: ضرب و شتم من شایعه است

در پی انتشار اخبار و شایعات گسترده مبنی بر سوءقصد به الهام چرخنده و مضروب‌ شدن…

جزئیات سوء قصد به الهام چرخنده در مشهد

یکی از نزدیکان الهام چرخنده در مشهد که از سوءقصد به این بازیگر ارزشی اطلاع داشت در…

  • اشتراک در خبرنامه خبرآموز

    FBFPowered by ®Google Feedburner

  • حمایت می کنیم

    بنیاد کودک محک