امروز : چهارشنبه ۱ فروردین ۱۳۹۷

استفاده از «تک پایه»

خبرآموز: در عکاسی ورزشی، عکاسی حیات وحش، عکاسی خیابانی و دیگر حوزه های عکاسی، «تک پایه» می تواند جایگزین بسیار خوبی برای «سه پایه» باشد. در این نوشته با نحوه صحیح نگه داشتن تک پایه آشنا می شوید.

در عکاسی، ثابت بودن دوربین بسیار مهم است. برای جلوگیری از تار شدن عکس ها، باید از تکان خوردن دوربین جلوگیری کرد. این موضوع خصوصا زمانی که در نور کم عکاسی می کنید، بسیار اهمیت پیدا می کند.

سه پایه ابزار بسیار مناسبی برای این منظور است ولی در هر موقعیتی نمی توان از سه پایه استفاده کرد. شرایطی مانند عکاسی حیات وحش یا عکاسی ورزشی را در نظر بگیرید؛ در چنین شرایطی عکاس به تحرک بالا نیاز دارد و استفاده از سه پایه، او را با دردسر زیاد روبرو می کند. عکاسی در مکان های شلوغ نیز این‌چنین است.

در چنین شرایطی، تک پایه جایگزین مناسبی برای سه پایه است. تک پایه دوربین را ثابت نگه می دارد و در عین حال قدرت تحرک بیشتری به عکاس می دهد. در ادامه روش های مناسب جهت نگه داشتن تک پایه را آموزش می دهیم.


 

اتصال دوربین به تک پایه

دو راه برای اتصال دوربین به تک پایه وجود دارد. راه نخست این است که به صورت مستقیم پیچ تعبیه شده در سر تک پایه را به بدنه دوربین ببندید. در صورتی که از یک لنز معمولی نه چندان بزرگ استفاده می کنید، این روش مناسب است، اما زمانی که از لنزهای تله فتو سنگین و بلند استفاده می کنید، بهتر است از رابط استفاده کنید. این رابط تک پایه را به جای بدنه دوربین به لنز متصل می کند که تعادل بهتری ایجاد می کند و مانع چرخیدن تک پایه در دستان شما می شود.

انواع گوناگونی از رابط وجود دارد که بهترین آن رابط بال‌هد است. این نوع رابط بیشترین انعطاف را دارد و امکان چرخاندن دوربین را به هر زاویه ای که نیاز باشد، فراهم می کند.

استفاده از تک پایه در عکاسی

اتصال مستقیم به تک پایه

 

نمونه یک بال‌هد ساده

 

نگه داشتن تک پایه

با استفاده از دست چپ خود، قسمت بالایی بدنه تک پایه، درست جایی که به بدنه دوربین متصل می شود، را بگیرید. از دست راست خود برای کنترل دوربین و کار با آن استفاده کنید، به گونه ای که به راحتی به دکمه شاتر و تنظیمات دوربین دسترسی داشته باشید.

هنگام عکاسی، با دست چپ خود از بالا به پایین به پایه فشار وارد کنید. این کار از تکان خوردن پایه و در نتیجه لرزش دوربین جلوگیری می کند.

آرنج خود را به سمت بدن خم کنید. این کار از حرکت دوربین به چپ و راست جلوگیری می کند و به طور کلی موقعیت با ثبات تری برای عکاسی فراهم می کند.

موقعیت پایه

چند روش برای قرار دادن میله تک پایه وجود دارد. طبق تشخیص خود و با توجه به شرایطی که در آن قرار دارید می توانید روش مناسب را انتخاب کنید. روش های مورد اشاره در این جا، برای افراد «راست دست» توضیح داده شده است، افراد چپ دست کافی است تمام موارد را برعکس انجام دهند.

 

با پاهای باز (فاصله حدودا نیم متر) در حالتی که احساس راحتی کنید، رو به سوژه بایستید. تک پایه را به قدری باز کنید که چند سانتی متری از سر شما بالاتر قرار گیرد. سپس میله تک پایه را در فاصله یک متری خود مستقر کنید به گونه ای که فاصله آن از پای چپ و راست شما به یک اندازه باشد.

اکنون پایه را به سمت بدن خود متمایل کنید به شکلی که چشمی دوربین در راستای چشمان شما قرار گیرد. از ترکیب تک پایه دوربین و پاهای شما، یک سه پایه ایجاد می شود که از حرکت و لرزش دوربین جلوگیری می کند.

 

در شکل بالا، بر روی تک پایه از رابط بال‌هد استفاده شده است، بنابراین می توان دوربین را با زاویه های مختلف مورد استفاده قرار داد؛ شبیه آنچه در شکل زیر دیده می شود.

 

در صورتی که تک پایه را مستقیم به دوربین وصل می کنید، آن را به حالتی مانند آن‌چه در تصویر زیر نمایش داده شده، نگه دارید. در این حالت نیازی به متمایل کردن پایه به سمت خود ندارید.


 

روش اول برای سطوح نرم مانند چمن مناسب است، اما در سطوح سخت مثل سطوح سیمانی، ممکن است پایه بلغزد. در این موارد استفاده از یکی از دو روش زیر توصیه می شود.
 

 

رو به سوژه بایستید و پای چپ خود را ۳۰ تا ۵۰ سانتی متر جلوتر ببرید (به اندازه یک قدم معمولی). پای راست را اندکی به سمت بیرون بچرخانید، به گونه ای که در موقعیتی ثابت و در عین حال راحت قرار بگیرید.

انتهای تک پایه را به پهلوی داخلی پاشنه کفش خود تکیه دهید تا از جابه‌جا شدن آن جلوگیری شود. دوربین را به آرامی جلو ببرید تا جایی که میله تک پایه به قسمت داخلی ران پای چپ تان برسد. می توانید پاها را قدری به هم نزدیک کنید تا میله کاملا ثابت شود.


 

این شیوه بر روی سطوح سفت و لغزنده که امکان ثابت نگه داشتن انتهای پایه وجود ندارد، کارآیی دارد.
 


رو به سوژه بایستید و پاهای خود را نیم متر باز کنید. قسمت انتهای تک پایه را بین دو پای خود قرار دهید به گونه ای که ۱۰ تا ۱۵ سانتی متر از پاشنه پای چپ شما فاصله داشته باشد. به هنگام عکس گرفتن، پایه را به سمت چپ فشار دهید به گونه ای که کاملا به قسمت داخلی ران پای چپ تان تکیه داده شود. این کار مانع از تکان خوردن پایه می شود.

این شیوه هم بر روی سطوح نرم و هم بر روی سطوح سخت کارآیی دارد، تنها ممکن است در حفظ تعادل شما کمی مشکل ساز شود و زیاد احساس راحتی نکنید.

شناسایی ۴۵ جانباخته دیگر ایرانی در منا

ایرانی بودن ۴۵ جان باخته فاجعه منا طبق اعلام مرکز پزشکی قانونی عربستان قطعی شد.

وزیر بهداشت: احتمال بازداشت حجاج ایرانی

وزیر بهداشت گفت: “بخشی از مفقودین ممکن است جزو دستگیر شدگان و در بازداشتگاه‌ ها و…

بابک زنجانی کیست و علت جنجالش ؟!

نام بابک زنجانی اواخر سال ۱۳۹۱ وقتی برای نخستین بار سر زبان‌ها افتاد که محمود احمدی‌نژاد، رئیس جمهور وقت…

حضور احمدی نژاد در مراسم ختم نوروزی + عکس

رییس جمهور سابق کشور ایران که با محافظین اش در مراسم ختم هادی نوروزی شرکت کرده و …

آخرین وضعیت دو خبرنگار مفقودی صدا و سیما

رئیس ستاد حج و زیارت سازمان صدا و سیما دیروز اعلام کرده است که هنوز اطلاعی از وضعیت…

جشن مردم مشهد پس از پیروزی تیم والیبال

مردم مشهد پس از پیروزی تیم ملی والیبال در مقابل آمریکا به خیابان ها آمدند و این پیروزی را جشن گرفتند.

الهام چرخنده: ضرب و شتم من شایعه است

در پی انتشار اخبار و شایعات گسترده مبنی بر سوءقصد به الهام چرخنده و مضروب‌ شدن…

جزئیات سوء قصد به الهام چرخنده در مشهد

یکی از نزدیکان الهام چرخنده در مشهد که از سوءقصد به این بازیگر ارزشی اطلاع داشت در…

  • اشتراک در خبرنامه خبرآموز

    FBFPowered by ®Google Feedburner

  • حمایت می کنیم

    بنیاد کودک محک