امروز : چهارشنبه ۱ فروردین ۱۳۹۷

ویژگی های مهم خبرنگار

۰۸ خرداد ۱۳۹۳

بازدید : 835

ویژگی های مهم خبرنگار

خبرنگاران در مجامع و کنفرانس ها، و به طور کلی، در محل وقوع رویداد ها، چشم و گوش رسانه و نیز چشم و گوش مردم هستند.آنها از طرفی عهده دار وظیفه کشف حقایق، انعکاس سریع و صحیح واقعیات و هشدار در مورد رویداد هایی هستند که به منافع ملی، اعتقادات، فرهنگ مردم و ارزش های انسانی آسیب می رساند و از طرف دیگر، باید با درک موقعیت رسانه، اختیارات، مسئولیت ها و وضع رقیبان، به بقای رسانه بیاندیشند.موارد زیر از ویژگی های خبرنگار است:

 

۱-ذوق و استعداد

یکی از مهمترین ویژگی های خبرنگار، داشتن عشق، علاقه و قریحه روزنامه نگاری است.بر این اساس کسی باید وارد عرصه جذاب، پر خاطره و در عین حال پر مخاطره ی خبرنگاری شود که ضمن داشتن این استعداد ذاتی، از هنر واژه گزینی، شم خبری، حوصله زیاد و نگاه موشکافانه و دقیق نیز برخوردار باشد.

 

۲-سرعت

سرعت در تصمیم گیری و انتقال سریع خبر، از دیگر ویژگی های اساسی خبر نویسی است.حساسیت کار اطلاع رسانی، نیاز مخاطبان به داشتن سریع و به موقع خبرها برای اتخاذ تصمیم درست ، افزایش رسانه ها و رقابت میان آن ها و بسیاری موارد دیگر بر ضرورت سرعت در کار خبر رسانی افزوده است، به طوری که به اعتقاد نگارنده این مثال مندرج در کتاب های روزنامه نگاری که"خبر ها همانند سبزی های فاسد شدنی هستند و اگر تا چند روز مصرف نشوند باید آن ها را دور انداخت."، به میزان زیادی اعتبارش را از دست داده است.

 

۳-توجه به واقعیت ها

از دیگر خصوصیات مهمی که حتما خبرنگار باید آن را در کار خود لحاظ کند، توجه به "عینیت" است. به این معنی که خبرنگار باید سعی کند رویداد ها را همانطور که اتفاق افتاده اند، منتشر کند، نه آنطور که خود می خواست اتفاق بیافتند. باید تاکید کرد که در تولید و اتنشار اخبار، باید سعی در بی طرفی و پرهیز ار افتادن در دام احساسات و حب و بغض شخصی جناحی و گروهی داشت.

 

۴-داشتن اطلاعات وسیع

مطالعه مستمر در زمینه های مختلف و پشتوانه علمی غنی، فهم خبرنگار را از خبر آسان تر و قدرت مانور او را در نگارش و تنظیم خبر بیشتر می کند. بسیار اتفاق می افتد که خبرنگار در همایش علمی یا مصاحبه با شخصیتی سیاسی، فرهنگی و اقتصادی شرکت می کند، اما به علت کافی نبودن اطلاعات او از موضوع خبر، خبر هایی را که مصاحبه شونده بیان می کند، خوب نمی فهمند و نمی تواند از لا به لای آن ها سوال طرح کند.
"خبرنگار باید اقیانوسی از اطلاعات باشد، حتی اگر عمق این اقیانوس یک بند انگشت باشد."

 

۵-ساده نویسی

یکی دیگر از ویژگی های مهم خبرنگار موفق، نگارش ساده خبرهاست.اگر شما خبرنگار مطبوعات تخصصی چون مجلات حقوقی، پزشکی هستید یا برای بخش های خبری علمی، فرهنگی یا اقتصادی رادیو و تلویزیون خبر و گزارش تهیه می کنید می توانید از واژه ها و عبارات تخصصی همان رشته استفاده کنید.اما اگر مخاطبان رسانه ای که شما در آن کار می کنید، مردم عادی یا قشر های مختلف مردم از افراد کم سواد تا دانشگاهیان باشند، حتما باید طوری خبر بنویسید که کم سوادترین فرد جامعه نیز قادر به درک مطلب شما باشد.

 

۶-با مردم و حکومت بودن

ارتباط قوی خبرنگار با قشر های مختلف، شخصیت های سیاسی و غیر سیاسی و دولتمردان از جمله ویژگی های مهم و اساسی در موفقیت خبرنگار است. هر قدر این ارتباط بیشتر و گسترده تر باشد، دست خبرنگار پرتر است، زیرا خبر ها ذهنی نیستند و رسانه ها تقریبا همه خبر های منتشر شده در جامعه را از قشر های مختلف مردم، فعالیت ها و گفته های مسئولان و شخصیت های دولتی و غیر دولتی می گیرند.
 

شناسایی ۴۵ جانباخته دیگر ایرانی در منا

ایرانی بودن ۴۵ جان باخته فاجعه منا طبق اعلام مرکز پزشکی قانونی عربستان قطعی شد.

وزیر بهداشت: احتمال بازداشت حجاج ایرانی

وزیر بهداشت گفت: “بخشی از مفقودین ممکن است جزو دستگیر شدگان و در بازداشتگاه‌ ها و…

بابک زنجانی کیست و علت جنجالش ؟!

نام بابک زنجانی اواخر سال ۱۳۹۱ وقتی برای نخستین بار سر زبان‌ها افتاد که محمود احمدی‌نژاد، رئیس جمهور وقت…

حضور احمدی نژاد در مراسم ختم نوروزی + عکس

رییس جمهور سابق کشور ایران که با محافظین اش در مراسم ختم هادی نوروزی شرکت کرده و …

آخرین وضعیت دو خبرنگار مفقودی صدا و سیما

رئیس ستاد حج و زیارت سازمان صدا و سیما دیروز اعلام کرده است که هنوز اطلاعی از وضعیت…

جشن مردم مشهد پس از پیروزی تیم والیبال

مردم مشهد پس از پیروزی تیم ملی والیبال در مقابل آمریکا به خیابان ها آمدند و این پیروزی را جشن گرفتند.

الهام چرخنده: ضرب و شتم من شایعه است

در پی انتشار اخبار و شایعات گسترده مبنی بر سوءقصد به الهام چرخنده و مضروب‌ شدن…

جزئیات سوء قصد به الهام چرخنده در مشهد

یکی از نزدیکان الهام چرخنده در مشهد که از سوءقصد به این بازیگر ارزشی اطلاع داشت در…

  • اشتراک در خبرنامه خبرآموز

    FBFPowered by ®Google Feedburner

  • حمایت می کنیم

    بنیاد کودک محک