امروز : چهارشنبه ۱ فروردین ۱۳۹۷

گزارش چیست ؟

۰۹ تیر ۱۳۹۳

بازدید : 5780

گزارش چیست

خبرآموز: تعریفی که از گزارش شده این است که «گزارش یا رپرتاژ، بیان توصیفی و تصویری یک واقعه یا موضوع است».

یا گفته می شود: گزارش تلفیق «خبر» و «تحقیق» است، به اضافه بازسازی هنرمندانه صحنه ها، موضوعات، حوادث و واقعیات مهم زندگی اجتماعی که قسمت اخیر یعنی بازسازی و واقعیات مهم اجتماعی بیشتر در مورد گزارش های تحقیقی (گزارش های روز) صدق می کند.

بر همین اساس، گزارشگر، کسی است که حواس خود را به خواننده، شنونده و بیننده قرض می دهد، این ها تعارف خلاصه و کوتاهی است که بخش های گوناگون آن باید تفکیک شود و درباره هر کدام با تفصیل بیشتری توضیح داده شود.

گزارش برای تکمیل و افزودن بر اطلاعات خواننده تهیه می شود و گزارشگر بیشتر به بیان «نحوه» و «علت» جریان واقعه می پردازد چرا که او در واقع نماینده مخاطبان خود است و باید به صورت ناظری هشیار عمل کند.

گزارش را می توان کامل ترین کار روزنامه نگاری دانست، چرا که مجموعه عناصر روزنامه نگاری را در خود دارد.

در گزارش، خبر هست، مصاحبه هست، هنر مقاله نویسی به نوعی هست، دید و شم خبری و دانش و اطلاعات اجتماعی نویسنده، شرط است، روش تحقیق که یکی از دروس مهم رشته روزنامه نگاری است در آن کاربرد پیدا می کند و دست آخر توانایی نویسنده در نوشتن و تنظیم مطلب، تسلط او بر نثر و نگارش فارسی، ساده نویسی، پرهیز از آشفتگی و نیز داشتن نظم فکری اهمیت پیدا می کند.

اگر یک عنصر روزنامه نگاری و یکی از مهمترین عناصر آن خبر است، مصاحبه، بعد دیگر آن، مقاله و …ابعاد دیگر آن، گزارش مجموعه ای از همه این ها را در خود دارد. گزارشگر در مرحله نخست باید خبرنگار خوبی باشد، مصاحبه گر و محقق خوبی باشد، در عین حال تحقیق نه در حد تحقیقات علمی چون ماهیت تحقیقات علمی گوناگون است تحقیق در روزنامه در حدی است که گزارشگر با نمونه گیری های آماری آشنا باشد و موارد تعمیم نمونه گیری ها را بداند و بتواند از چیزی که به دست آورده نتیجه گیری کند. چرا که در عین حال که یک گزارشگر باید یک یک ضبط صوت و دوربین عکاسی باشد باید مفسر و تحلیل گر خوبی هم باشد باید بتواند از مجموعه اطلاعات به دست آمده نتیجه گیری کند.

اگر آماری دارد از آن به صورت خام استفاده نکند، چرا که آمار خام معمولا"چیزی عاید خواننده نمی کند. این آمار وقتی ارزش پیدا می کند که روی آن کار شود و نتیجه گیری به عمل آید.

در عین حال آمار در گزارش نباید آن قدر زیاد باشد که به جای کمک به تفهیم مطلب، خواننده را گیج و سرگردان کند و سبب ابهام گزارش شود. مبنای استفاده از آمار باید مبنای درستی باشد و در عین حال، آمار باید امکان مقایسه را به خواننده بدهد. در مورد درست بودن مبنای آماری در گزارش، مثالی قابل ذکر است. فرض کنیم آماری درباره میزان طلاق و مراجعه به دادگاه ها نداشته باشیم. اگر به این آمار به صورت مجرد نگاه کنیم و فقط تعداد طلاق ها را مثلا" در سال ۸۱ با سال های گذشته از آن مقایسه کنیم می بینیم که آمار عددی طلاق افزایش پیدا کرده و اگر بخواهیم در گزارش عینا" از این آمار استفاده کنیم باید بنویسیم که ((موارد منجر به طلاق مثلا" 40 درصد بالا رفته)) و در نتیجه از زاویه غلطی به گزارش نگاه خواهیم کرد که تا آخر ما را به بیراهه می برد و اطلاعات نادرستی را به خواننده ارائه خواهیم کرد. اما وقتی همین ارقام را با میزان افزایش جمعیت و افزایش ازدواج مقایسه کنیم و افزایش احتمالی آمار طلاق را با توجه به میزان ازدواج در نظر بگیریم شاید به این نتیجه برسیم که نسبت به افزایش میزان ازدواج در جامعه، آمار طلاق بالا نرفته و افزایشی مشهود نیست.

همچنین اگر می خواهیم آماری از میزان تولید برق نیروگاه های کشور، میزان مصرف، فاصله این دو با هم، و …در گزارش داشته باشیم، واحدهای ارائه شده باید قابل فهم و درک برای خوانندگان عادی روزنامه باشد و خواننده بداند که احداث یک نیروگاه جدید که در بارنامه است چقدر به تولید برق اضافه می کند و این میزان مثلا" مصرف چند خانوار، چند شهر با چه خصوصیاتی و یا چند کارخانه و … است.
بنابراین ضمن این که آمار یکی از ارکان هر گزارش است، کار گزارشگر تنها ذکر آمار نیست، بلکه کار کردن روی آن و استخراج نتایجی است که شاید یک خواننده عادی روزنامه امکانش را نداشته باشد.

شناسایی ۴۵ جانباخته دیگر ایرانی در منا

ایرانی بودن ۴۵ جان باخته فاجعه منا طبق اعلام مرکز پزشکی قانونی عربستان قطعی شد.

وزیر بهداشت: احتمال بازداشت حجاج ایرانی

وزیر بهداشت گفت: “بخشی از مفقودین ممکن است جزو دستگیر شدگان و در بازداشتگاه‌ ها و…

بابک زنجانی کیست و علت جنجالش ؟!

نام بابک زنجانی اواخر سال ۱۳۹۱ وقتی برای نخستین بار سر زبان‌ها افتاد که محمود احمدی‌نژاد، رئیس جمهور وقت…

حضور احمدی نژاد در مراسم ختم نوروزی + عکس

رییس جمهور سابق کشور ایران که با محافظین اش در مراسم ختم هادی نوروزی شرکت کرده و …

آخرین وضعیت دو خبرنگار مفقودی صدا و سیما

رئیس ستاد حج و زیارت سازمان صدا و سیما دیروز اعلام کرده است که هنوز اطلاعی از وضعیت…

جشن مردم مشهد پس از پیروزی تیم والیبال

مردم مشهد پس از پیروزی تیم ملی والیبال در مقابل آمریکا به خیابان ها آمدند و این پیروزی را جشن گرفتند.

الهام چرخنده: ضرب و شتم من شایعه است

در پی انتشار اخبار و شایعات گسترده مبنی بر سوءقصد به الهام چرخنده و مضروب‌ شدن…

جزئیات سوء قصد به الهام چرخنده در مشهد

یکی از نزدیکان الهام چرخنده در مشهد که از سوءقصد به این بازیگر ارزشی اطلاع داشت در…

  • اشتراک در خبرنامه خبرآموز

    FBFPowered by ®Google Feedburner

  • حمایت می کنیم

    بنیاد کودک محک