امروز : جمعه ۷ اردیبهشت ۱۳۹۷

خبرنویسی

خبرآموز: در پایین ۱۰ مثال آمده که نشان می دهد خبرهای تلویزیونی چه طور نوشته می شوند. بیشتر این خبر ها سه خطی هستند، ۸۰ کلمه بیشتر نیستند و خواندن شان بیشتر از ۲۵ تا ۳۰ ثانیه طول نمی کشد.

در خط اول لب کلام خبر را بنویسید. جمله ای که در یک کلام بگوید خبر چیست. در جمله دوم توضیح دهید چرا خبر مهم است. و در جمله سوم کمی توضیحات و جزییات بیشتر:

نمایندگان جنبش عدم تعهد و اتحادیه عرب بازدید از تاسیسات هسته ای ایران را شروع کردند. این بازدید، به دعوت مقامهای ایران انجام می شود که می کوشند نگرانی های بین المللی را در مورد برنامه هسته ای شان رفع کنند. ایران از کشورهای غربی، چین و روسیه هم دعوت کرده بود در این بازدید شرکت کنند. ولی آنها این دعوت را رد کردند چون می گفتند بازدید از تاسیسات هسته ای کار آژانس بین المللی انرژی اتمی است.

————

سیاستمداران لبنان می گویند انتظار می رود حزب الله و متحدانش تا ساعاتی دیگر از دولت وحدت ملی کناره گیری کنند. یک مقام نزدیک به حزب الله گفته خروج این گروه از کابینه خود به خود به سقوط دولت منجر خواهد شد. حزب الله در اعتراض به نتایج تحقیق ترور رفیق حریری، نخست وزیر پیشین لبنان، کابینه را ترک می کند.

————

شورای اصناف ایران اعلام کرده شبانه روزی و با گشت زنی در مغازه ها، بر روند حذف ِیارانه ها نظارت می کند. دولت ایران گفته سعی می کند جلوی افزایش بی رویه ی قیمتها و احتکار کالا را بگیرد. شورای اصناف ایران به میوه فروشی ها و قنادی ها هشدار داده با نزدیک شدن شب ِ یلدا، کالاهایشان را به قیمتهای تعیین شده بفروشند و به مشتری ها رسید بدهند.

————

شهرداری تهران اعلام کرده نرخ بلیت اتوبوس و مترو تا پایان امسال ثابت می ماند. برخی کارشناسان پیش بینی کرده اند با افزایش نرخ سوخت، به ویژه بنزین، استفاده از وسایل نقلیه عمومی بیشتر شود. جعفر تشکری هاشمی، معاون حمل و نقل ترافیک شهرداری تهران، گفته نرخ بلیت ها در حالی ثابت خواهند ماند که شهرداری، تنها ۲۰ درصد از پولی را که دولت برای بهبود وسایل نقلیه ی ِعمومی اختصاص داده، دریافت کرده است. 

————

منوچهر متکی، وزیر خارجه پیشین ایران، می گوید نحوه برکناری او توهین آمیز و غیر اسلامی بوده. آقای متکی زمانی از سمتش برکنار شد که برای انجام ماموریتی به سنگال رفته بود. آقای متکی گفته اطلاع نداشته ۲۴ ساعت بعد از رفتنش به سنگال، فردی جایگزین او شده است.

————

در ایران، امروز اداره ها و سازمان های دولتی یک ساعت زودتر تعطیل شدند. استانداری تهران گفته علت زود تعطیل شدن اداره ها و سازمانها، مقابله با ترافیک و آلودگی هوا است. معاون عمرانی استاندار تهران گفته تمام اداره ها و سازمانهای دولتی تا اطلاع ثانوی یک ساعت زودتر تعطیل خواهند شد. 

————

یک عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ایران گفته این کمسیون نتیجه گرفته روابط ایران و بریتانیا باید کامل قطع شود. محمد کرمی راد، عضو کمیسیون و نماینده کرمانشاه، گفته با توجه به سخنان اخیر سفیر بریتانیا در تهران و آنچه او «دخالت بریتانیا در مسایل مربوط به فتنه» خوانده تصمیم گرفته اند روابط دو کشور قطع شود یا به حداقل برسد. تصمیم این کمسیون باید در مجلس بررسی و به رای گذاشته شود.

————

وزارت امور خارجه آمریکا گفته حکم نسرین ستوده، وکیل دادگستری، ناعادلانه و سنگین است و خواسته او فورا آزاد شود. نسرین ستوده، وکیل برخی از زندانیان سیاسی، به ۱۱ سال حبس، ۲۰ سال محرومیت از وکالت و ۲۰ سال ممنوعیت از خروج از کشور محکوم شده. اقدام علیه امنیت ملی، تبانی و تبلیغ علیه نظام از جمله اتهام های خانم ستوده بوده.

————

در افغانستان مسئولان گمرک هرات گفته اند تانکرهای سوخت هنوز نمی توانند راحت از ایران به افغانستان بروند. ایران اعلام کرده مشکل عبور تانکرهای سوخت را حل کرده. مسئولان گمرک هرات می گویند امروز تا ساعت دو و نیم بعد از ظهر به وقت محلی فقط ۱۶ تانکر اجازه عبور از مرز را یافته در حالی که در گذشته روزانه بین هشتاد تا صد و پنجاه تانکر سوخت وارد افغانستان می شد. 

————

دادستان کل افغانستان تائید کرده مدیر مسئول روزنامه سرنوشت بازداشت شده. براساس گفته های دادستان کل، رنگین دادفر اسپنتا، مشاور امنیت ملی افغانستان، شکایت کرده که روزنامه سرنوشت در خبری گفته برادر آقای اسپنتا در هرات گروهی مسلح راه انداخته که آقای اسپنتا هم جزو آن است. روزنامه سرنوشت در شماره اخیر خود نوشته این بازداشت غیرقانونی است و آقای اسپنتا و وزارت اطلاعات و فرهنگ با روزنامه سرنوشت خصومت دارند.

شناسایی ۴۵ جانباخته دیگر ایرانی در منا

ایرانی بودن ۴۵ جان باخته فاجعه منا طبق اعلام مرکز پزشکی قانونی عربستان قطعی شد.

وزیر بهداشت: احتمال بازداشت حجاج ایرانی

وزیر بهداشت گفت: “بخشی از مفقودین ممکن است جزو دستگیر شدگان و در بازداشتگاه‌ ها و…

بابک زنجانی کیست و علت جنجالش ؟!

نام بابک زنجانی اواخر سال ۱۳۹۱ وقتی برای نخستین بار سر زبان‌ها افتاد که محمود احمدی‌نژاد، رئیس جمهور وقت…

حضور احمدی نژاد در مراسم ختم نوروزی + عکس

رییس جمهور سابق کشور ایران که با محافظین اش در مراسم ختم هادی نوروزی شرکت کرده و …

آخرین وضعیت دو خبرنگار مفقودی صدا و سیما

رئیس ستاد حج و زیارت سازمان صدا و سیما دیروز اعلام کرده است که هنوز اطلاعی از وضعیت…

جشن مردم مشهد پس از پیروزی تیم والیبال

مردم مشهد پس از پیروزی تیم ملی والیبال در مقابل آمریکا به خیابان ها آمدند و این پیروزی را جشن گرفتند.

الهام چرخنده: ضرب و شتم من شایعه است

در پی انتشار اخبار و شایعات گسترده مبنی بر سوءقصد به الهام چرخنده و مضروب‌ شدن…

جزئیات سوء قصد به الهام چرخنده در مشهد

یکی از نزدیکان الهام چرخنده در مشهد که از سوءقصد به این بازیگر ارزشی اطلاع داشت در…

  • اشتراک در خبرنامه خبرآموز

    FBFPowered by ®Google Feedburner

  • حمایت می کنیم

    بنیاد کودک محک