امروز : پنج شنبه ۳ خرداد ۱۳۹۷

خبرآموز: در این مطلب به نقد و بررسی تنظیم خبر خبرگزاری تسنیم می پردازیم.

سومین آزمون طرح ‌تربیت حافظان قرآن‌کریم ‌هفته آخر اسفند اعلام می‌شود

خبرگزاری تسنیم: مسئول طرح حافظان قرآن سازمان اوقاف و امور خیریه کشور گفت: نتایج سومین آزمون طرح ‌ملی تربیت حافظان قرآن‌کریم ‌هفته آخر اسفندماه اعلام می‌شود.

(نقد لید: به خوبی تنظیم شده است اما در عبارت "اسفند ماه" کلمه "ماه" اضافی است و حشو به حساب می آید، زیر خواننده می داند که اسفند یکی از ماه های سال است و نیازی به ذکر "ماه" نیست.)

حجت‌ الاسلام سید محمد کاظم موسوی در گفت‌ و گو با خبرنگار تسنیم در مشهد مقدس، اظهار داشت: این آزمون دومین مرحله از سومین دوره آزمون طرح تربیت حافظان قرآن کریم بود که با حضور ۳۰۰ هزار نفر در ۳۰ استان، ۳۲۰ شهرستان و ۵۵۰ حوزه امتحانی برگزار شد.

(نقد پاراگراف اول: استفاده از عبارت "اظهار داشت" که به معنای آشکار کردن است و در این جا معنایی ندارد، بیشتر خبرنگاران برای زیبایی دادن به جملات، بدون آگاهی از معنای بسیاری از کلمات، لطمه زیادی به محتوای خبر وارد می کنند.)

وی افزود: نزدیک به ۵ درصد از شرکت کنندگان این آزمون از خراسان رضوی بوده و بیشترین شرکت کنندگان از تهران با ۴۰ هزار نفر و کمترین شرکت کنندگان هم از ایلام با ۱۸۰۰ نفر هستند.

(نقد پاراگراف دوم: اولین اشتباه در این بخش از خبر ناقص بودن فعل "بوده" و عمل حذف فعل به قرینه اشتباه صورت گرفته است، ما در ادامه تکمیل کننده فعل "بوده" را نداریم که آن را بتوان حذف کرد، دومین اشتباه استفاده از فعل"هستند"، این فعل به معنای وجود و هستی است و در خبر جایی ندارد.)

(شکل صحیح تنظیم پاراگراف بالا: نزدیک به ۵ درصد از شرکت کنندگان این آزمون از خراسان رضوی اند و بیشترین شرکت کنندگان از تهران با ۴۰ هزار نفر و کمترین شرکت کنندگان هم از ایلام با ۱۸۰۰ نفر در این آزمون حضور دارند.)

مسئول طرح تربیت حافظان قرآن سازمان اوقاف و امور خیریه کشور بیان کرد: نتایج این آزمون در هفته آخر اسفندماه اعلام می‌شود و به کسانی که به طور میانگین ۷۰ درصد نمره آزمون‌های شفاهی و کتبی را کسب کنند گواهی‌نامه پایان دوره اعطا می‌شود و این افراد می‌توانند در دوره‌های تربیت مربی شرکت کنند.

(نقد پاراگراف سوم: استفاده از "ماه" که در بالاتر به آن اشاره کردیم.)

موسوی تصریح کرد: در سال ۱۳۹۱ تعداد ۲۰۳ هزار نفر، در سال ۱۳۹۲ تعداد ۲۸۰ هزار نفر و در سال جاری تعداد ۳۲۰ هزار نفر در این طرح ثبت‌نام کردند و از ابتدا تاکنون ۸۵۰ هزار نفر در طرح تربیت حافظان قرآن سازمان اوقاف و امور خیریه ثبت‌نام کرده‌اند.

(نقد پاراگراف چهارم: استفاده از عبارت "سال جاری"، وقتی ما می توانیم بگوییم "امسال"، چه ضرروتی دارد که از "سال جاری" استفاده کنیم؟ معنا را فدای زیبایی بی اساس نکنیم.)

وی تأکید کرد: در ایام نوروز سال ۱۳۹۴ هم ویژه برنامه چشمه‌های جاری به مدت ۱۴ روز با موضوع حفظ سوره مبارکه ملک و با مشارکت سازمان‌های صدا و سیمای جمهوری اسلامی و اوقاف و امور خیریه از شبکه قرآن سیما پخش می‌شود.

(نقد پاراگراف پنجم: به خوبی تنظیم شده است.)

جمع بندی: خبرگزاری تسنیم به سرعت در خبر تمرکز دارد تا کیفیت آن.

شما نیز این خبر را در قسمت نظرات، نقد و بررسی کنید.

شناسایی ۴۵ جانباخته دیگر ایرانی در منا

ایرانی بودن ۴۵ جان باخته فاجعه منا طبق اعلام مرکز پزشکی قانونی عربستان قطعی شد.

وزیر بهداشت: احتمال بازداشت حجاج ایرانی

وزیر بهداشت گفت: “بخشی از مفقودین ممکن است جزو دستگیر شدگان و در بازداشتگاه‌ ها و…

بابک زنجانی کیست و علت جنجالش ؟!

نام بابک زنجانی اواخر سال ۱۳۹۱ وقتی برای نخستین بار سر زبان‌ها افتاد که محمود احمدی‌نژاد، رئیس جمهور وقت…

حضور احمدی نژاد در مراسم ختم نوروزی + عکس

رییس جمهور سابق کشور ایران که با محافظین اش در مراسم ختم هادی نوروزی شرکت کرده و …

آخرین وضعیت دو خبرنگار مفقودی صدا و سیما

رئیس ستاد حج و زیارت سازمان صدا و سیما دیروز اعلام کرده است که هنوز اطلاعی از وضعیت…

جشن مردم مشهد پس از پیروزی تیم والیبال

مردم مشهد پس از پیروزی تیم ملی والیبال در مقابل آمریکا به خیابان ها آمدند و این پیروزی را جشن گرفتند.

الهام چرخنده: ضرب و شتم من شایعه است

در پی انتشار اخبار و شایعات گسترده مبنی بر سوءقصد به الهام چرخنده و مضروب‌ شدن…

جزئیات سوء قصد به الهام چرخنده در مشهد

یکی از نزدیکان الهام چرخنده در مشهد که از سوءقصد به این بازیگر ارزشی اطلاع داشت در…

  • اشتراک در خبرنامه خبرآموز

    FBFPowered by ®Google Feedburner

  • حمایت می کنیم

    بنیاد کودک محک